Slavoj Čerčany

Příští zápas

Dorostu chyběl útok a záloha to prostě nezachrání

Na zápas se silnými Nespeky jsme dorazili přesně v jedenácti. To je v našem podání sice spíš úspěch, ale přesto to znamenalo, že sestavu nemůžeme poskládat podle představ trenéra, ale prostě hrálo to, co mělo nohy. Bohužel je to ale v některých případech jediná deviza našich hráčů. Přesto jsme se pokusili s favoritem hrát otevřený fotbal a do určité míry jsme s ním drželi krok. Bohužel vyrovnanější kádr našeho soupeře celkem bez problémů zápas výsledkově ovládl a nepříjemně nám „nastavil zrcadlo“.

Soupeř nás chvíli napínal

První čtvrthodina zápasu byla celkem vyrovnaná, ale bylo vidět, že my jedeme naplno a soupeř se jen rozkoukává. Dokonce jsme se poměrně často dostávali před bránu soupeře, ale k zakončení to nevedlo. To soupeř byl o poznání efektivnější a hned jeho první velká šance v 17. minutě skončila gólem. Pěknou „uličku“ dokázal zužitkovat obstřelením gólmana nespecký Dan Vošický a hosté šli bez větší námahy do vedení (1:0). O pár minut později bylo ještě hůř. Hned po našem nadějném útoku zakončeném nebezpečnou střelou přišel rychlý protiútok domácích, a i když gólman rychle vyběhl a zmenšil úhel, byl bez šance (2:0). Začalo být zřejmé, že herní kvalita je přeci jen o dost na straně soupeře. Ne že bychom neměli stejně dobré hráče, ale bohužel jich máme o dost míň.
Přesto jsme ještě průběh lehce zdramatizovali, když Míra Hložek napřáhl z dálky a obloukem přehodil špatně postaveného gólmana Nespek (2:1).
Protože soupeř i nadále nehrál v příliš vysokém tempu, dařilo se nám držet opticky vyrovnanou hru. Naše záloha šlapala, a tak hra ve středu pole přinášela hezké fotbalové momenty a rozhodně jsme tam neztráceli. Obrana také nehrála špatně, ale přeci jen proti silnému útoku soupeře byla v nevýhodě. Naší velkou slabinou byl ale v tomto zápase útok. K tomu se ale ještě dostaneme.
Kolem 30. minuty stále platilo, že naše kombinační hra ve středu pole byla víc než konkurenceschopná, ale i na to soupeř našel celkem jednoduchou odpověď. Nepouštěl se s námi do soubojů jeden na jednoho a prostě zkoušel průnikové přihrávky, které téměř pokaždé „smrděly“ brankou. Bohužel naše kombinace naopak k šancím nevedly, protože jakmile přešel míč hranici zálohy a útoku, tak jsme o něj přišli. Pokud jsme se sem tam dostali k zakončení, většinou v tom byl průnik záložníka nebo dokonce obránce.
Bohužel ve 35. minutě se znovu prosadily Nespeky. Vyjímečně to zkusily kombinačně a zadařilo se. Na konci byl opět Dan Vošický a gólmana s přehledem prostřelil (3:1).
Ke konci půle jsme začali ztácet půdu pod nohama i v záloze a soupeř přebíral otěže zápasu. I z tohoto důvodu i jejich šance nabíraly na nebezpečnosti. Celkově se dalo říct, že když vezmeme všechna pro a proti obou soupeřů, bylo dosavadní skóre celkem spravedlivé. Průběh hry pro nás ale zatím nebyl žádná zásadní ostuda.
Bohužel ale před přestávkou přišel ještě jeden úder soupeře. Opět to byla kombinační akce, kdy při závěrečné kličce útočník uklouzl, ale nikým nebráněn se ještě zvedl a zakončil (4:1).

Druhá půle se od první moc nelišila

Úvodní pasáž druhého poločasu opět patřila soupeři a jedině ve středu pole jsme trochu drželi krok. Čím dál tím víc se ukazovalo, že nejen fotbalovost, ale i kondice je na straně soupeře, a tak to na nějaký obrat rozhodně nevypadalo. Nám navíc žalostně chyběla koncovka, i když jsme vlastně hráli na několik ofenzivních hráčů. Bohužel jednomu ze tří ofenzivních hráčů chyběla rychlost, druhému důraz a třetímu obojí.
V 54. minutě přišel další trest ze strany soupeře. Tentokrát naprosto selhala i jinak celkem funkční obrana. Centr ze strany nepokryla a útočníkovi dala prostor se otočit a přesně vystřelit (5:1). Naprostý nedůraz obrany při této akci přímo volal do nebe. A za dvě minuty téměř to samé. Střela do tyče, zpracování míče útočníkem, nebráněná kombinace v malém vápně a střela na bližší tyč. Prošlo to tam se štěstím, ale prošlo (6:1).
My se už do šancí dostávali jen sporadicky a reálné nebezpečí pro branku soupeře mohly znamenat snad jen standardky. Bohužel, pokud ale bude před centrem útočník uhýbat, tak ho do branky nedostane. Náš útok byl v tomto zápase po všech směrech opravdu tragický.
Zajímavé bylo, že držení míče bylo pořád poměrně vyrovnané. Soupeř nás nechával si hrát uprostřed hřiště a čekal na naše chyby, které se pokoušel trestat. Naštěstí celkem laxně, takže skóre nenarůstalo, tak jak by mohlo. Ale i tak bylo jasné, že se mu dříve nebo později něco dalšího ujme. Nám se ujmout nemělo co, protože jsme šance prostě neměli.
V 70. minutě přišla další gólová akce soupeře. A přitom tak jednoduchá. Nespecký gólman vykopl, záložník vzduchem prodloužil a náš brankář to podběhl. Osamocený útočník už neměl s prázdnou brankou problém a dobíhající Adam Schnurpfeil už nemohl ničemu zabránit (7:1).
V 82. minutě jsme měli po dlouhé době opět nadějnou příležitost v podobě přímého kopu po ruce soupeře. Na centr si nabíhalo několik našich hráčů v jedné vlně, ale střela Matěje Purkarda, která z toho vzešla, šla mimo. O minutu později jsme se ale přeci jen zaradovali. Tentokrát se blýskl Luboš Tožička, který si sám vybojoval míč, obešel několik protihráčů a prudce vystřelil (7:2). Hezká akce, ale opět nic vykombinovaného. Prostě povedená akce jednotlivce vytržená z kontextu.
I když tomu skóre moc nenapovídalo, měli jsme výbornou produktivitu. Většina našich střel totiž skončila v brance. Bohužel ale platilo, že ani jednu z branek nedal útočník, a pokud si vybavuji, útočník ani jednou nestřílel. O všechny naše střely, ať už úspěšné nebo ne, se postarala záloha nebo obrana. Smutný příběh...
Bohužel poslední slovo si ještě na konci utkání vzal soupeř a po krásné přihrávce do uličky kombinované s nepovedeným ofsajdsystémem padla další branka (8:2). Soupeř i my jsme si tak rozdělili skóre souměrně do obou pločasů a hned potom se ozval závěrečný hvizd.
Co dodat? Od tohoto zápasu se vlastně moc nečekalo a dopadl asi tak jak měl, ale přesto bych tam našel pozitivum. Záloha nám opravdu nehraje zle. To je ale vše. Obrana silným soupeřům nedokáže vzdorovat a útok v této sestavě prostě vůbec nefunguje. Chápu, že dnes to asi jinak postavit nešlo, ale s tímhle útokem to vypadalo, jak když hrajeme o devíti. Bohužel.
Příští kolo ještě pořád nebude to, které by nás mělo posunou z poslední pozice. Tedy, samozřejmě nezahazujme flintu do žita příliš brzy, ale Hradišťko, které nás čeká, je podobně silné podobně jako Nespeky. A ani to, že hrajeme doma nebude naší výhodou, protože náš nadcházející soupeř je venku hodně silný. Silnější jak doma. Ale i tak se můžeme pokusit překvapit, co nám taky jiného zbývá...