Prokletí úvodních zápasů po „loňském“ výkonu trvá

Do Úročnice jsme jeli plni odhodlání podpořeni výkonnostně gradující přípravou a úspěšným vstupem do sezóny v poháru proti Zdislavicím. Bohužel, jak se později ukázalo, osud je osud a nám na úvod sezóny prostě není souzeno. A tentokrát jsme dostali i „něco“ navíc jako výslužku, abychom si nemysleli, že letošek bude procházka růžovým sadem. Když to zjednoduším, tak podtrženo sečteno, byl to zápas úplně na h...o. Pardon.

Úvod opatrný, ale nadějný

Vezměme to ale popořádku. První úsek zápasu, zhruba tak 25 minutový, byl oboustranně opatrný, ale kombinační a celkem pohledný. Pravda je, že oba týmy se do vyložených šancí moc nedostávaly, ale i tak byly akce na hřišti koukatelné a vypadalo to na hezký zápas. Dokonce se dalo říct, že jsme na hřišti soupeře měli o něco víc ze hry než domácí a až na výjimky byly naše skorošance přeci jen nadějnější. Když už se náhodou soupeř dostal ke střele, pomohl jistými zákroky Luboš Říha. Nám prozměnu většinou i v těch nadějných situacích chyběl ten pověstný poslední krůček, a tak jsme vlastně brankáře soupeře moc neprověřovali.
Tento úsek hry vyvrcholil spornou situací z 28. minuty, kdy byl Martin Čeljuska faulován v samostatném úniku na hranici vápna, spíše před ním. Rozhodčí se nakonec rozhodl pro pokutový kop, kdyby tak neudělal, musel by hráči Úročnice dát hned po půlhodině hry červenou kartu, a to se mu asi moc nechtělo. Penaltu proměnil Vojta Židlík, který míč poslal do protipohybu gólmana a trochu nám zahrál na nervy, protože rána šla do brány o tyč (0:1).

A tady se to někde zlomilo (později i doslova)

Vypadalo to tedy nadějně. Byli jsme mírně lepší, vedli jsme a měli jsme tedy v podobném výkonu i pokračovat. To se ale nestalo a od té doby šlo vše vlastně už jen „do kopru“. Naše hra se nepochopitelně zhoršila a iniciativu přebral soupeř. Našeho „ústupu ze slávy“ obratem využil a hned ve 33. minutě srovnal. Na centr úročnických z pravé strany nedoskočil Vojta Židlík a na vápně ho nikdo nezajistil. Výsledkem byla nebráněná hlavička útočníka Úročnice, který neměl problém překonat bezmocného Luboše (1:1).
Branka soupeře nás nijak nenakopla a naopak jsme pokračovali ve zmateném a křečovitém výkonu. Naopak soupeři narostly křídla a začal nás ještě víc tlačit. To se mu vyplatilo hned pět minut po jeho první brance, kdy opět přišel nijak nebráněný centr zprava, Roman Neuberg svého útočníka na malém vápně nestihl a nikdo jiný od nás tam nebyl. Přišla opět hlavička, tentokrát „koníček“ a Luboš byl opět bez šance zakročit (2:1).
V následujících minutách jsme úplně vypadli z role. Bylo vidět, že chceme hrát, ale vypadalo to, jakoby každý z našich hráčů mluvil jinou řečí. Vůbec se navzájem nedokázali pochopit a každá druhá přihrávka šla do prázdna nebo protipohybu spoluhráče. Úročnice stále tlačila a my se nedokázali probojovat ani k vápnu.
Ve 41. minutě přišla další situace jak za odměnu. Vojta Židlík při bránění ve vápně upadl a jak ležel, tak přes něj couvající hráč přepadl. Přes celé hřiště jsem fakt neviděl, jestli věděl co dělá, ale klidně bych se vsadil, že jo. Svalil se jak žok. V každém případě přišel pokutový kop, a i když Luboš Říha jeho směr vystihl, na dobře umístěný míč nemohl dosáhnout (3:1). Konec první půle nás zastihl v úplném rozkladu. Nechápu, jak se mohl obraz hry během poločasu tak rapidně změnit.

Ve druhé půli jsme se trochu zmátořili, ale fakt jen trochu

V prvních minutách druhého poločasu nás Úročnice sice opět zatlačila, ale tento tlak rychle opadl a zhruba kolem 50. minuty už hra vypadala celkem vyrovnaně. Opravdu ale jen celkem. Naše akce byly stále na náhodu a kluci mi připadali, jak kdyby spolu hráli poprvé. To akce soupeře vypadaly o dost smysluplněji a většinou končily alespoň náznaky šancí.
Vrcholem našeho vzájemného porozumnění byla čtvrtá branka v naší síti, když naší rozehrávku v 62. minutě zachytil útočník soupeře a všichni naši hráči na něj koukali zhruba ve smyslu „Počkej, co to děláš, vrať nám to, to neplatí.“ a vůbec nezareagovali. Hráč Úročnice neatakovám zvolil efektní lob přes zkamenělého Luboše a bylo to 4:1. Popravdě, po tom, jak vypadal průběh předchozích minut, se změna skóre v náš neprospěch dala čekat. Ale takhle?
Ani kolem 70. minuty se obraz hry nijak nezměnil a naši hráči vypadali, že už by nejraději zmizeli domů. Přesto v 77. minutě přišla naše ojedinělá akce, kdy Roman Neuberg poslal zprava aut do vápna, Zdeněk Modálek správně pustil za sebe, Míra Randák ještě lehce posunul na Adama Schnurpfeila, který halfvolejem ze vzduchu snížil na 4:2. Byla to moc pěkná akce i střela, ale do většiny zápasu pohříchu tak nějak nezapadala.

Závěr zápasu pak vygradoval až do absurdna

Hned po vstřelené brance pak Adam střídal a na hřišti ho nahradil Matěj Purkard. Následující den si pak Adam v zápase dorostu přetrhl svaly v kotníku a minimálně na měsíc je „out“. Po krátké pauze vyplněné oboustranně nezáživnou hrou se uprostřed hřiště nezaviněně srazili tři hráči. Dva naši a jeden úročnický. Když se „rozplnul dým“, tak na zemi zůstal ležet Vláďa Švorba. A nezvedal se. Vypadalo to na otřes mozku, možná i s nějakým zhmožděním krku. Nic pěkného. Ležel dlouho, volala se záchranka. Když konečně přijela, tak ho hned naložili a odvezli. Později jsme se dozvěděli, že to byla zlomená čelist. Ach jo. Takže Vláďo hodně síly a trpělivosti a dej se brzy do kupy.
Po zhruba půl hodině se pak ještě dohrávalo zbylých deset minut, ale náš platonický tlak už k ničemu, co by stálo za řeč, nevedl. Stejně už to bylo takové divné...

Inu, když se to …. tak na jednu hromadu

Zápas jsme sice rozehráli dobře, ale vydrželo to tak půl hodiny. Tak to většinou bývalo i loni v okrese. Pak už jsme se opět vezli a pokud takto budeme pokračovat, tak budeme mít co dělat se záchranou i ve III. třídě. Na podobné soudy je možná příliš brzy, ale už teď je zřejmé, že budeme muset zlepšit hru a jak podotkl Zdenda, je dobře, že jsme si v přípravě vyzkoušeli hru v deseti. Možná se to bude hodit. Prokletí prvních zápasů sezóny tedy trvá, nevyhráli jsme úvodní zápas již pátý rok v řadě. A Úročnice se zdá také zakletá, protože naše dlouhodobé výsledky s nimi ke chlubení také nejsou. V šesti posledních vzájemných zápasech jsme získali jen pět bodů...
V příštím kole nás doma čekají Soběhrdy, které dokázaly v úvodním kole vyhrát 4:3 na horké půdě v Krhanicích gólem v nastavení. Takže to nebude nic jednoduchého. Spíš naopak. Jestli, jak se ukázalo, byl pohárový zápas proti Zdislavicím „čajíček“ proti zápasu hlavní soutěže v Úročnici, tak si dovolím tvrdit, že podobný rozdíl můžeme čekat i mezi Úročnicí a naším nadcházejícícm soupeřem. Věřím ale, že i tak nás přijdete podpořit a budete nám fandit. Budeme to potřebovat, protože se budeme muset velmi rychle herně a výsledkově zvednout, abychom mohli případně letošní ročník označit za úspěšný.

Dorost v generálce zvítězil

Jak jsme informovali, tak v neděli odehrál dorost svůj poslední přípravný zápas před sezónou. Na domácím hřišti jsme přivítali spojený tým Nespek a Pyšel. Po poločase 3:3 jsme nakonec soupeře zdolali 6:4.

Zápas očima trenéra Stanislava Horčičky:
„Dnes jsme odehráli první a bohužel jediné přípravné utkání spojeného dorostu Čerčany/Poříčí. Hned úvod zápasu naznačil, že naši hráči jsou spolu na hřišti poprvé. Celý první poločas byl dost divoký a výsledek se přeléval ze strany na stranu, aby se nakonec šlo do kabin za stavu 3:3. Začátek druhého poločasu jsme nezachytili a brzy opět prohrávali. Potom ale oběma týmům začaly docházet síly a to paradoxně pomohlo nám. V následném průběhu jsme zápas třemi brankami otočili na konečný výsledek 6:4.
Zápas ještě ukázal mnohé nedostatky v naší hře dozadu, i když tři branky ze čtyř jsme inkasovali po individuálních a nikoli systémových chybách. Také je potřeba doplnit, že nám chybělo poměrně dost hráčů, takže jsme hráli v jedenácti, bez možnosti střídání. Přesto se toho ti, co přišli, zhostili víc než dobře, i když někteří za sebou měli předchozí zápas áčka.“

Sestava: B: Jiří Vrána / O: Adam Jára, Matěj Purkard, Vojtěch Humpl / Z: Tomáš Císař, Adam Schnurpfeil, Jiří Sarkozy, Lukáš Samko / Ú: Ivan Horčička, Kristyan Hanzlík, Jan Mareš
Naše branky: 3x Samko, 2x Sarkozy, 1x Schnurpfeil

Pokud si budete o zápase chtít něco přečíst i z pohledu soupeře, můžete si otevřít krátkou reportáž z pera nespeckého Luďka Rubliče (ZDE) a prohlédnout si fotografie od stejného autora (ZDE).