Velmi nepříjemné „déjà vu“

V sobotu jsme v Úročnici sehráli další z řady zápasů, které si rozhodně za rámeček nedáme. Nejsmutnější na tom je, že ve více méně podobném duchu jsme v poslední době odehráli již několik utkání. Pokud si vybavíte domácí zápas s Miličínem, tak už bych dnes asi nic dalšího psát nemusel. Jenže opakování je matka moudrosti. V našem případě tedy spíš hlouposti. Protože když se ze svých chyb nedokážeme poučit, jsme zřejmě odsouzeni k jejich nekonečnému opakování...

Úročnice na svém hřišti ztrácí s kým se dá, ale...
Jak jste mohli číst v upoutávce na sobotní zápas, Úročnici se letos nedaří a dvojnásob to platí o jejich zápasech na vlastním hřišti. Pouhé čtyři body z devíti domácích zápasů opravdu mnoho respektu nebudí, a tak pro nás sobotní zápas rozhodně neměl patřit mezi ty beznadějné. A on také do určité míry nepatřil. Ale vezměme to popořadě.

První poločas mnoho vzruchu nepřinesl
Úvodní čtvrthodina zápasu se odehrávala mezi vápny a žádné zásadní ohrožení jedné nebo druhé branky nepřinesla. Teprve 18. minuta dodala trochu vzruchu, když po přihrávce Sváti Řezníčka napřáhl Vojta Židlík a gólman míč jen s vypětím sil vytáhl na břevno.
Poté se hra opět propadla do „nezáživna“, ale postupně jsme získávali její průběh pod kontrolu. Kolem 25. minuty v těsném závěsu stříleli nebezpečně Míra Randák a David Straka, ale obě střely mířily do gólmana.
Do náznaků šancí se následně dostávala obě mužstva, ale nikdy z toho přímé ohrožení branek nebylo. Kolem 30. minuty hezky vystřelil Sváťa, ale gólman ještě lépe zasáhl. To bylo opět na nějakou dobu vše.
Ve 36. minutě pak střelu Martina Kačírka tečovala obrana, ale gólman stihl svůj pohyb zastavit a zasáhnout. Pár minut před přestávkou Martin ještě pokazil přímý kop z velmi zajímavé pozice, když ho poslal vysoko nad.
V první půli jsme rozhodně měli více ze hry, ale že by to byl fotbal, který by zvedal diváky ze sedadel, to rozhodně ne. Možná jsme si za aktivitu branku zasloužili, ale poločasová remíza byla v podstatě spravedlivá.

Druhá půle začala dobře, ale pak se to opět, mírně řečeno, zvrtlo
Po přestávce to vypadalo, že zápas bude pokračovat v duchu prvního poločasu, tedy bez větších vzruchů. Naštěstí v 51. minutě nasměroval Vojta Židlík centr z přímého kopu na hlavu Míry Randáka a ten se z malého vápna nemýlil (0:1).
Branka zápasu pomohla a najednou bylo na hřišti mnohem živěji. I nadále jsme byli mírně lepší, ale hra domácích se pomalu začala zlepšovat.
V 58. minutě ze zdravotních důvodů střídal Luboše Tožičku Jirka Drazdík.
Kolem 60. minuty už soupeř hru minimálně srovnal a začal se dostávat i do podstatnějších šancí. V 61. minutě přišlo od soupeře první varování, když po centru z křídla úročnický útočník na zadní tyči hlavičkoval jen těsně nad. To už byla šance z kategorie gólových.
Přesto jsme se nepoučili a po chvíli inkasovali. V 63. minutě jsme centr po zkráceném rohu ještě odvrátili, ale následná střela z ostého úhlu (pravděpodobně s pomocí teče) skončila v bráně Kuby Gašparika (1:1).

Následně přišel začátek konce
Obdržená branka nás evidentně zaskočila, ale také zdravě naštvala. Kromě střídání Míry Randáka (kterému poměrně brzy došla šťáva) Mírou Hložkem jsme na ni reagovali i zvýšenou snahou, protože jsme si uvědomili, že bod z Úročnice je zatraceně málo. Jenže to bylo na celé věci asi to jediné pozitivní.
Výsledkem naší dobře míněné, ale hůře prováděné, zvýšené snahy opět zvrátit skóre na svou stranu byla bezhlavá (ale také bezúčelná) snaha o útok. Všichni se najednou hrnuli dopředu a vzadu zůstával v podstatě jen Kryštof Straka, pro něhož se následující minuty měly stát noční můrou.
V urputné, ale také naprosto neúspěšné snaze o ofenzivu jsme vysunuli obranu a zahustili střed pole. Jenže tím jsme otevřeli obranu a hned v 71. minutě se nám to vymstilo. Nákop přes střed pole si našel útočník Úročnice, který přešel přes osamoceného Kryštofa, prostřelil gólmana a získal pro domácí vedení (2:1).
Tato branka nás ale nijak nepoučila a dál jsme praktikovali výše zmíněný bezhlavý a nebezpečný způsob hry, který ale kýžený výsledek v podobě šancí stejně nepřinášel. Naopak v následujících minutách se množily akce Úročnice, které jako by z oka vypadly jejich druhé brance. Jednu z nich si domácí zhatili sami špatným řešením finální fáze a další na hraně penaltového faulu skluzem hasil Kryštof.
Přesto se ani pak obraz hry nezměnil a spíš než na naše vyrovnání to směřovalo k navýšení vedení Úročnice. Aby to ale nevypadalo, že jsme byli vepředu zcela jaloví, tak jedna šance Slavoje se přeci jen urodila, ale Martin Kačírek, který si předtím krásně povodil dva obránce zamířil jen těsně mimo.
To bylo ale vše a v 78. minutě naopak znovu udeřili domácí. Opět to byla rychlá akce po přihrávce za vysunutou obranu a Kryštof společně s Kubou znovu soupeři skórovat zabránit nedokázali (3:1).

V samotném závěru jsme si už tlak nevytvořili
Po vstřelené třetí brance bylo Úročnice stále všude plno a my jsme měli co dělat, abychom při své jalové snaze o útok dokázali hasit chyby, kterých jsme se dopouštěli. Naše snaha byla zřejmá, ale provedení strašné. Najednou jsme vůbec nehráli svou hru, zmatkovali jsme a systém se úplně vytratil. I přesto z naší aktivity jakýsi platonický tlak vznikl, ale na nějakou korekci výsledku to nevypadalo.
V 83. minutě ještě přišlo dvojí, možná až zbytečně pozdní, střídání, kdy se na hřiště místo Matěje Purkarda a Davida Straky dostali Martin Čeljuska a Patrik Řezníček. Přesto ani toto oživení útoku větší počet zakončení našemu tlaku nepřineslo, a tak s blížícím se koncem zápasu náš zápal začal postupně uvadat a hra se postupně vyrovnala.
Posledním záchvěvem naděje na korekci výsledku byl přímý kop Vojty Židlíka z hranice vápna. Vojta ale podobně jako předtím Martin Kačírek zamířil vysoko nad. Pak už přišel závěrečný hvizd a konec našich marných nadějí.

Je až strašné, o kolik bodů jsme se již v průběhu sezóny sami připravili
Jak už v úvodu padlo, podobný průběh zápasu už jsme v menších obměnách letos zažili několikrát. V kolika zápasech jsme byli aspoň mírně lepší, ujali se vedení nebo třeba dokázali vyrovnat, a pak totálně nezvládli poslední třetinu nebo čtvrtinu zápasu? Raději nepočítat.
V započaté sérii zápasů s týmy z okolních příček tabulky jsme zatím dokázali jen remizovat s Václavicemi a vyhrát nad posledním Drachkovem. Sice jsme to proložili příjemnou remízou z půdy favorizovaných Krhanic, ale celkově je to i tak strašně málo. Hlavně proto, že vlastně nehrajeme úplně beznadějný fotbal. Sympatický projev si ale vždy zazdíme nějakou šíleností nebo kolapsem a nám pak zbudou jen „oči pro pláč“.
V příštích dvou kolech nás ještě čekají další souputníci ze dna tabulky. Nejdříve hostíme doma Lešany a pak nás venku přivítá rezerva Teplýšovic. Ta se ale v právě proběhlém kole dokázala doma vítězně popasovat s prvními Vrchotovými Janovicemi, což určitě lze brát jako důrazné varování. Následně už nás v posledních čtyřech kolech čekají jen těžší soupeři, se kterými bude bodovat mnohem těžší úkol.
Aktuálně jsme sice desátí, ale na předposlední místo máme náskok pouhých tří bodů. Měli bychom tedy začít konečně svou hru bodově zhodnocovat, protože jinak tato sezóna může skončit pořádnou ostudou.

Zápis z utkání najdete ZDE.

----

Přípravka i žáci s plným počtem bodů
Jako první se tento týden představili netradičně už ve čtvrtek starší žáci, kteří v Olbramovicích nedali domácím šanci skórovat a zvítězili 2:0. Ve svý třech doposud odehrnaých zápasech tak stále neinkasovali a s plným počtem bodů a skóre 12:0 se vyšvihli v hodně neúplné tabulce na čtvrté místo. První Maršovice už mají odehrány o tři zápasy víc a i na týmy ze druhého a třetího místa máme nějaké zápasy k dobru. Žáci tedy mají ve své soutěži našlápnuto k hodně pěknému výsledku.Hlavně ta defenziva je fascinující a na úrovni žáků nevídaná!

Přípravka se v sobotu představila doma a nedaleké Senohraby porazila 7:3. Také tento tým, který navíc hraje elitní jarní skupinu „A“, si tedy vede velmi dobře a aktuálně je už třetí ze čtrnácti týmů. V této dětské kategorii samozřejmě ještě o umístění v tabulce tolik nejde, ale i tak je to velmi příjemný výsledek. Jen tak dál.