Dvě krásné střely z dálky otočily zápas

Zápas proti rezervě Teplýšovic se hrál v docela vysokém tempu a oba týmy měly v určitých fázích zápasu navrch. Slavoji se příliš nepovedl první poločas, kdy hlavně pasáž po inkasované brance byla z naší strany hodně „vykolejená“. Vstup do druhé půle nám ale vyšel a zhruba v její polovině jsme zápas otočili dvěma slepenými, ale hlavně krásnými ranami z dálky. Minimálně střela Martina Kačírka byla jak z highlightů předních evropských lig. Takové branky se opravdu často nevidí a Martin si tak skvěle otevřel střelecký účet za čerčanské áčko. Gratulace!

V prvním poločase to z naší strany nebylo úplně ono
První střelu si v zápase připsali domácí již ve druhé minutě. Byla ale nepovedená a ani další okamžiky nepřinesly na obou stranách příliš vzruchu. Hrálo se sice v docela vysokém tempu, ale většina hry se odehrávala ve středu pole. V první čtvrthodině jsme se k ohrožení brány domácích nedostali, i když jsme směrem dopředu byli celkem aktivní. Bohužel nás ale trápila, jako ostatně v poslední době často, finální fáze. Teplýšovice se sice ke střelám propracovat dokázaly, ale jejich míra nebezpečí byla hodně malá.
V 16. minutě nám domácí připravili první šanci, když při rozehrávce poslali přímo na nohu Martina Čeljusky. Ten našel ve výhodné pozici Míru Randáka, ale jeho střela byla bohužel slabá a ještě ke všemu přímo do gólmana.
Kolem 20. minuty soupeř zintenzivnil svou snahu směrem dopředu a jeho střely začaly nabírat na nebezpečnosti. Párkrát se sice ještě nedokázal trefit do prostoru branky, ale ve 26. minutě už uspěl. Pravděpodobně jediný hráč áčka Teplýšovic, kterého domácí nominovali do našeho zápasu, Štěpán Průcha napřáhl zpoza vápna a levou nohou poslal míč přímo k tyči (1:0).
Zbytek první půle patřil jasně domácím. My jsme úplně vypadli z role a vypadalo to, že naši hráči vůbec nevědí co a ani kde hrát. Náš herní systém jakoby přestal existovat. Teplýšovice toho dokázaly využít a přitlačily nás před naší bránu. Naštěstí přesnost jejich střel měla k dokonalosti daleko, a tak se nám dařilo se štěstím odolávat.
Aby to ale nevypadalo, že jsme byli úplně bezzubí, tak i my jsme jednu šanci v této fázi hry měli. Hezkým nůžkám Martina Čeljusky z 34. minuty chyběla k dokonalosti „jen“ přesnost.
To bylo ale z naší strany do přestávky asi vše a příležitosti pak počítal už jen soupeř.

Do druhé půle jsme vstoupili jak vyměnění
Po přestávce jsem se ptal Martina Augusty, který dnes na pozici trenéra zastupoval Martina Procházku, jestli bylo v šatně dusno. Martin jen s úsměvem odpověděl, že něco změnili a uvidí se, jestli to bude fungovat. A jak se ukázalo, tak ať to bylo, co bylo, tak to evidentně zabralo.
Do druhé půle jsme totiž vlítli jako vyměnění a naše útoky se na bránu domácích začaly valit ve zcela nečekaném množství. Jako předzvěst následujících okamžiků už ve 46. minutě Míra Randák vyzkoušel pozornost domácího gólmana povedeným halfvolejem. Rána to byla výživná, ale bohužel do středu brány a gólman tak zvládl míč vyrazit.

Momenty, které rozhodly utkání
Pak to šlo celkem ráz na ráz. Nejdříve Sváťa Řezníček v šanci dva na jednoho nepřesně střílel z nepřipravené pozice místo přihrávky na volného Čeldu a pak prozměnu po přihrávce za obranu dokázal Martin Čeljuska míč jen slabě píchnout špičkou kopačky a gólman neměl příliš potíží zakročit.
V 53. minutě přišel nepříjemný okamžik, který mohl rozhodnout zápas. Náš gólman Kuba Gašparik zastavil akci soupeře nešikovným faulem, po kterém musel útočník domácích dokonce střídat. Faul se ale odehrál mimo vápno a rozhodčí se naštěstí rozhodl udělit pouze žlutou kartu. Kdyby z toho byla karta červená, tak bychom asi moc protestovat nemohli. Naštěstí to ale dopadlo takhle a ani následný přímý kop soupeř proměnit nedokázal. Exekutor to zkoušel mazaně po zemi a věřil, že naše zeď nadskočí. Ta ale zůstala (kromě Sváti) ukázkově jako přikovaná a ani opakovanou střelu nepustila ke Kubovi.
Po této výjimečné akci soupeře, která byla možná zlomová, jsme domácí opět přitlačili a znovu jsme si připsali několik zajímavých šancí. Bohužel Martin Čeljuska, Míra Randák ani Sváťa Řezníček ve svých příležitostech neuspěli.
V 65. minutě to ale konečně přišlo a stálo to za to! Po přihrávce Vojty Židlíka dostal Martin Kačírek daleko za vápnem dostatek času a prostoru a po krátkém váhání vystřelil. Prudká rána zamířila přesně do šibenice a od konstrukce se odrazila za druhou tyčku (1:1). Gólman se natahoval jak mohl, ale neměl šanci a jen bezmocně pak sledoval, jak mu míč prolétl za zády a následně rozvlnil síť. Parádní Martinova rána znamenala zároveň jeho první branku za čerčanské áčko. Lepší premiéru si opravdu Martin přát nemohl!
Ani ne za dvě minuty, když soupeř ještě asi přemýšlel, jestli mohl udělat při předchozí brance něco jinak, se do podobné příležitosti dostal po akci Vojty Židlíka a pěkné přihrávce Sváti Řezníčka Martin Čeljuska a naložil s ní podobně parádně. Jeho povedená střela z hranice vápna také nepostrádala razanci a po zemi si to zamířila přímo k tyči (1:2). Gólman opět neměl šanci na míč dosáhnout a my tak během dvou minut otočili zápas. Podobné kolapsy se obvykle stávají spíš nám, než aby je v zápasech s námi předváděl někdo jiný, ale o to to byl příjemnější pocit.

Profesionálně zvládnutý závěr zápasu
Po vstřelených brankách jsme nijak zvlášť nepolevili a i pak si připsali několik šancí. Například v 69. minutě gólman jen konečky prstů vyškrábl střelu Míry Randáka a míč tak skončil pár centimetrů vedle tyče. Přesto ale bylo cítit, že domácí přidali a s naším obratem se nechtějí smířit.
V 72. minutě vystřídal Martina Čeljusku čerstvý Míra Hložek a my jsme nadále pokračovali v aktivní hře dopředu. Zajímavý pokus si připsal Sváťa, který opět z nepřipravené pozice z dálky a z úhlu vyzkoušel své štěstí a střela nekonec jen o fous minula vzdálenější šibenici. Asi se to dalo řešit lépe, ale kdyby to tam padlo...
Tlak soupeře se nám postupně podařilo celkem otupit, i když se o něj domácí i nadále snažili. Dokonce jsme místy drželi míč i dlouhé okamžiky na polovině domácích a nepouštěli je do hry.
V 86. minutě přišlo první střídání z kategorie těch taktických a Míru Randáka nahradil na poslední chvíle utkání Jirka Drazdík.
V posledních fázích zápasu již domácí docela riskovali a my se toho snažili aktivně využívat k protiútokům. Teplýšovice jsme až na drobné výjimky dokázali držet mimo dostřel naší brány a ještě jsme si sem tam vyzkoušeli nějaký ten brejk. Tento aktivní přístup měl hodně daleko k naší obvyklé pasivní obraně těsného výsledku a evidentně to byl lepší způsob, jak si vítězství pohlídat.
V 88. minutě se ještě hrající trenér Martin Augusta poslal na hřiště místo Luboše Tožičky a posledních pět minut včetně nastavení jsme si už zkušeně pohlídali. Druhý poločas byl z naší strany, tedy až na Kubův zákrok, hodně povedený a myslím, že by nám měl ukázat směr, jak bychom měli v budoucnu chtít hrát.

Od soupeře jsem, přiznám se, čekal víc
Před zápasem jsem se bál, jak domácí zápas pojmou a kolika hráči áčka se posílí. Naštěstí zůstalo u rozumného jednoho „kusu“. Štěpán Průcha byl sice na hřišti hodně cítit, však nám také dal jedinou branku domácích, ale poměrně dobře si s ním poradil důrazně hrající David Straka a tak se tato posila ze hřiště postupem času vytratila.
Na nedělní zápas jsme se sešli v poměrně mladé sestavě. Absence, které byly, se týkaly hlavně zkušenějších hráčů, ale tentokrát to na hřišti nebylo vůbec cítit. To samozřejmě není pravidlo, protože opačných průběhů jsme pár zažili, ale tentokrát si to sedlo jak mělo.
Výsledek rozhodně nelze přeceňovat. Teplýšovice sice doma umí porazit i týmy z čela tabulky, ale jinak na tom letos nejsou moc dobře. Zápas odehrály ve výborném tempu, které jsme ale dokázali akceptovat, ale to bylo z jejich strany více méně vše. Povedená branka jejich posily z áčka nás na dlouhé minuty vykolejila, a tak jsme jim prostor k tlaku dali vlastně sami. V pasážích, kdy jsme hráli svou hru, jsme soupeře k ničemu nepouštěli a průběh zápasu jsme si režírovali podle svých not. Samozřejmě je pořád co zlepšovat, hlavně finální fáze ofenzivních akcí je pořád celkem mizerná, ale je vidět, že herní systém už začíná nabírat jasnější obrysy a nebojíme se podržet míč a sami si určit, jak se bude hrát. Takže jen tak dál. Tímhle směrem by to šlo!
V příštím kole doma přivítáme Soběhrdy, kterým máme rozhodně co vracet. Na podzim jsme si od nich přivezli ostudných sedm branek a to si zaslouží odplatu. Když se podíváme na tabulku, tak na tom Soběhrdy nejsou zas o tolik líp než my, aby jim porážku nešlo oplatit. Při naší produktivitě jim sedm „fíků“ asi nevrátíme, ale tři body jsou stejné, ať se jedná o jakoukoli výhru!

Zápis z utkání najdete ZDE.

----

Přestavlcko-čerčanská mládež tento týden (pravděpodobně) uspěla
Jak jsem psal v upoutávce na zápasy tohoto týdne, tak jak přípravka, tak i žáci měli tento týden na programu dvě utkání. Bohužel výsledky zápasů hraných ve všední dny se v systému FAČR stále neobjevili, takže se je dozvíme až v průběhu následujících dní. Ale vzhledem k tomu, že se jednalo spíše o zápasy se slabšími soupeří, dá se očekávat, že výsledky by pro naše mládežníky mohly být pozitivní.
Výsledky víkendových zápasů už naopak známy jsou a jsou nadmíru příjemné. Posuďte sami.

Jako první se v sobotu představila přípravka. Na čerčanském hřišti jsme přivítali starší sestavu Benešova, tedy ročník 2012, která byla v zápase jasným favoritem. Druhé místo v tabulce za suverénním týmem Pyšely/zaječice mluvilo za vše. Přesto jsme je dokázali přehrát 6:4 poté, co jsme měli celý zápas v podstatě pod kontrolou. Toto vítězství se dá považovat za významný úspěch a i díky němu se stále s přehledem držímě v první polovině neúplné tabulky „mistrovské“ jarní skupiny A, i když máme oproti některým týmům odehráno o zápas méně.

Také žáci v neděli uspěli, ale je potřeba říct, že jejich soupeř nebyl zdaleka tak těžký jako ten přípravky. Neveklov patří k mezi nejslabší účastníky naší jarní soutěže a tato skutečnost se projevila i v nedělním zápase. Na domácí půdě jsme Neveklov porazili po jednoznačném průběhu 15:0 a posunuli jsme se tak i přes manko neodehraných zápasů na třetí místo tabulky. Po pěti utkáních máme navíc stále skvělé číslo v kolonce obdržených branek, když jsme navíc všechny tři branky dostali v jediném utkání. Stále jsme nepoznali hořkost porážky a máme nakročeno k pěknému konečnému umístění!