V Pyšelích jsme nakonec měli i malou šanci na bod

Věděli jsme, že v Pyšelích to v sobotu nebude jednoduchá práce. Naše významně improvizovaná sestava nedávala příliš šancí domácího soupeře přehrát, ale rozhodně jsme tam nejeli předem odevzdaní. Utkání se sice vyvíjelo očekávatelným způsobem, ale jak herně, tak hlavně výsledkově jsme nakonec ostudu neudělali. Objektivně toto derby vyhrál lepší tým, rozhodně to ale neměl tak jednoduché, jak tentokrát mít měl.

Úvod zápasu patřil domácím
Úvodní půlhodinu vám bohužel musím popsat pouze „z doslechu“, protože jsem z rodinných důvodů nebyl v tomto čase v Pyšelích přítomen. Podle všeho na nás ale domácí celkem nastoupily a nejen proto, že hrály „z kopce“, si vytvořily tlak.
První branka v naší síti ale paradoxně nebyla výsledkem jejich náporu, ale opět jsme si ji dali více méně sami. V 10. minutě si gólman Kuba Gašparík, i když věděl, že má ve vápně v trávníku schovanou hlubokou louži, míč pro rozehrávku postavil právě do ní. Následný výkop zbržděný kaluží tak doletěl sotva za vápno a odtud míč bezmocnému Kubovi pohotově vrátil do odkryté sítě domácí útočník (1:0).
Převaha soupeře pokračovala i dál, ale co mohu posoudit, tak po 30. minutě jsme se již do nějakých lehčích šancí dostávali i my. Přesto jsme ale znovu inkasovali a znovu jsme k brance výrazně sami přispěli. Domácí ve 36. minutě zahráli roh nakrátko a po sérii přihrávek se míč dostal na protější stranu vápna, odkud pyšelský hráč střílel prudkou přízemní ranou na bližší tyč. Kuba Gašparík míč nezastavil a za ním připravený Roman Neuberg nestihl reflexivně správně zareagovat a srazil si míč do sítě (2:0).

Na druhou branku jsme zvládli rychle odpovědět
Po druhé brance se hra malinko srovnala, ale nám se při hře „do kopce“ k zakončení dostávat nedařilo. Jednu z mála střel vyslal Martin Čeljuska a ta aspoň stála opravdu za to. Na hranici vápna vystřelil zpoza bránícího hráče a svou točenou střelu dokonale za obránce skryl. Střela se stočila do brány a odrazem o tyč zapadla do sítě. Gólman nic neviděl, a tak se za míčem jen ohlédl (2:1).
Přestože už po zbytek první půle nebyla hra tak jednostranná, Pyšely měly nadále rozhodně více šancí, které pramenily z poměrně velkého množství rohů a přímých kopů. Naše méně početné akce většinou končily již před vápnem domácích.

Ani naše hra „z kopce“ obraz hry příliš nezměnila
I když jsme ve druhé půli hráli „z kopce“, což nám v loňském zápase hodně pomáhalo, tak jsme tlak domácích příliš otupit nedokázali. Několikrát to u nás ve vápně hořelo a asi nejnadějnější šanci domácích těchto minut na brankové čáře zneškodnili Míra Randák (kterému se zápas mimochodem celkem povedl) a Míra Hložek.
V 52. minutě Kuba Gašparík jednu ze střel zblízka jen tečoval a na brankové čáře ho zastoupil Roman Neuberg, jenž míč vyrazil ramenem. Bohužel rozhodčí Novák se nechal zvyklat křikem domácích a odpískal penaltu. Tu skvěle zneškodnil Kuba Gašparík a míč vyrazil na roh.
Následující rohový kop už pro nás ale tak slavně nedopadl. Centrovaný míč jsme neodvrátili, a tak hráč soupeře mohl v malém vápně střílet do prázdné „pod víko“ (3:1). To byla velká škoda. Kuba chytí penaltu a pak si necháme dát takhle laciný gól!
I nadále se Pyšely tlačily dopředu a naše snaha o bejkové akce troskotala na dobře zformované obraně domácích, která nám většinu míčů odebrala dříve, než jsme stihli akci nějak více rozvinout. Z ojediněle dokončené akce Martin Čeljuska bohužel přestřelil. V 68. minutě vystřídal jednoho ze smolařů zápasu Romana Neuberga náš jediný náhradník Vašek Měchura, který ač standardně gólman, vyrazil podpořit ofenzivu.
Chvilku po střídání se Vašek hned mohl předvést v nadějné pozici sám před gólmanem, ale to by mu Sváťa Řezníček musel do této jasné šance přihrát. Sváťa místo toho ale volil nepřipravenou střelu z dálky a ta podle toho také dopadla.
Následující minuty přinesly trochu klidnější hru, protože Pyšely už malinko ubraly na tempu. Sice měly stále víc ze hry, ale už se dopředu tolik netlačily. Nám se dopředu nadále moc nevedlo a ačkoli Vašek do hry přinesl trochu živosti a snahy, tak to bohužel nestačilo na výraznou změnu.
Pak ale v 81. minutě přišel „hvězdný“ okamžik Sváti Řezníčka, kterému do té doby zápas zrovna nevycházel. Na polovině hřiště si Sváťa všiml, že je pyšelský gólman vylezlý daleko za vápnem a naprosto přesným lobem mu poslal míč do prázdné brány (3:2). Krásná branka tak trochu z ničeho byla pro naši hru docela výstižná. Příležitostí jsme měli opravdu málo a obě branky, i když krásné, vlastně ani nepřišly z nějakých větších šancí. Tentokrát jsme byli poměrně sice efektivní, ale to je na takový zápas bohužel málo.

Na závěr jsme se neúspěšně snažili srovnat
Po snížení na rozdíl jediného gólu jsme se logicky pokusili ještě o srovnání, ale naše snaha vlastně nic zásadního nepřinesla. Ano, pár náznaků a rohů přišlo, ale že by to byla pro domácí velká hrozba se říct nedá.
Pyšely navíc konec zápasu pojaly ve svém obvyklém vyhecovaném duchu a začaly hrát hodně tvrdě a záludně. Přesto ale například naprosto bezdůvodně (resp. schválně) domácím hráčem prudce napálený balón ze dvou metrů do diváků hostů pochopit nedokážu. Jasně, poslat míč do zámezí normálně v klidu po zemi, když na to mám týden času, prostě není dost drsné. Ještě štěstí, že míč nikoho nezasáhl a prosvištěl těsně nad hlavami přihlížejících. Tohle opravdu o duševních kvalitách hráče zrovna nesvědčí...
V posledních minutách zápasu jsme se ještě dostali k bráně domácích a vzhledem k docházejícímu času přišla na řadu asi poslední akce zápasu, náš roh. Ten jsme ale nezahráli příliš dobře a obrana míč nakopla směrem k naší bráně. Tam v pozici posledního zaváhal Míra Hložek, který chtěl míč ještě rychle poslat dopředu na Martina Čeljusku. Bohužel se mu ale mokrý míč smekl po kopačce a pokračoval směrem na naší půli. Hráč domácích oběhl strnulého Míru a šel sám za balónem, aby se pak mohl osamocen vydat na naši branku. Kuba Gašparík mu sice pohotově vyběhl naproti, ale u míče byl o chlup později a útočníka při snaze zasáhnout míč neúmyslně „sestřelil“. Bohužel nemohlo následovat nic jiného než červená karta. Možná bylo lepší to nechat být a do zákroku vůbec nejít, protože už stejně nebyl žádný čas a jestli to skončí 3:2 nebo 4:2 bylo vlastně jedno. Ale chápu, že na to se v záalu boje myslet nedá. Takhle Kubu bohužel čeká nějaká ta stopka a to rozhodně není dobré ani pro něj, ani pro tým.
Po Kubově vyloučení se na pár vteřin do brankářského, tedy svého oblíbenějšího, oblečení převlékl Vašek Měchura a stihl si ještě připsat jeden nepříliš složitý zákrok. Pak už přišel závěrečný hvizd.

Zápas dopadl asi podle očekávání
Popravdě se od sobotního zápasu asi moc jiný průběh nedal očekávat. Přesto bylo sympatické, že jsme to Pyšelům neulehčili a donutili jsme je hrát v podstatě celý zápas naplno (i když tedy před naší druhou brankou už přeci jen trochu ubraly). Naše góly byly rozhodně pěkné, ale tak trochu nezapadly do celkového vyznění, protože dopředu jsme toho přes veškerou opravdu moc nepředvedli. Oni to také naši útočníci neměli vůbec jednoduché, protože byli vepředu dost odříznutí a brejkové přihrávky k nim často ani neprošly.
Dozadu už to, i přesto, že nám chyběli oba Strakové a Kuba Charvát, bylo lepší, i když to tak podle popisu utkání moc vypadat nemusí. Dvě branky jsme si sice dali v podstatě sami a třetí jsme Pyšelům umožnili díky velké chybě ve vápně, ale jinak jsme toho v obraně úspěšně zvládli poměrně dost. Pokud by měly mít Pyšely stejnou efektivitu jako my, tak by to byl asi slušný debakl. Naštěstí nebyl, a tak jsme z Pyšel mohli odjet se vztyčenou hlavou a snesitelnou porážkou. I když tedy zrovna s Pyšely žádná porážka moc snesitelná není.
V příštím kole nás čekají doma Jírovice a i vzhledem k tomu, že sestava by již měla být mnohem kompletnější, očekávám zcela jiný průběh a myslím, že nad ničím jiným, než třemi body bychom vůbec neměli uvažovat.

Zápis z utkání najdete ZDE.

P.S.: Vzhledem k tomu, že šero zataženého odpoledne mému obstarožnímu fotoaparátu nesvědčilo a odmítal v něm ostřit na pohyblivý „cíl“, je tentokrát fotogalerie hodně chudá. Pardon :)

-----

Zápas starší přípravky byl odložen
Tento víkend měla starší přípravka odehrát svůj první zápas v soutěži proti Senohrabům. Nakonec ale vzhledem k tomu, že jsou stále ještě prázdniny, příprava sotva začala a výrazná část týmu je ještě různě po dovolených a jiných akcích, jsme si zápas, stejně jako většina ostatních týmů, zápas odložili. Nový termín je ve středu 7. září od 17:30.
První naším utkáním by tak měl v této kategorii být zápas v neděli 28. srpna od 9 hodin v Týnci nad Sázavou.