Slavoj Čerčany

Příští zápas

Poříčí by bez pomoci nevyhrálo

Páteční zápas pod umělým osvětlením na hřišti rezervy Poříčí nad Sázavou přinesl kromě očekávatelného vysokého počtu branek také několik sporných momentů, které pohříchu vyzněly proti nám. Přesto jsme se po prvním poločase, který skončil 2:0 pro domácí, nevzdali a pokusili aplikovat „Csaplárovu past“. Bohužel se to přes veškerou snahu nepodařilo, ale můžeme rozhodně říct, že jsme podali dobrý výkon a vzhledem k okolnostem to asi jinak dopadnout nemohlo.

Na zápas jsem dorazil na poslední chvíli a asi jsem o něco zajímavého přišel. Před šatnami právě domácí funkcionář dělal společnou fotografii panu rozhodčímu Hockovi jak se se drží kolem ramen s delegátem utkání. Zřejmě tu tedy předtím probíhala nějaká sláva, možná předávání nějakého ocenění. Nevím.
Do zápasu jsme vstoupili op
ět s několika vynucenými nebo avizovanými absencemi, ale na to už jsme si letos tak nějak zvykli. Domácí si prozměnu, vzhledem k tomu, že jejich áčko hrálo až v sobotu, nemohli vypomoci tolika hráči z „áčka“ jako obvykle, ale i tak byla tato „okleštěná“ pomoc prvního týmu znát.

Prvních dvacet minut to byl pro nás slušný kolotoč
Domácí do zápasu vlétli s velkou vervou a my od prvních okamžiků nevěděli, kde nám hlava stojí. Za několik prvních minut Kuba Gašparík v naší bráně zachránil tak dva, možná tři jasné góly. Jeho zákroky nohama byly vynikající (teď ještě zlepšit jejich využití při rozehrávce :-D).
I v dal
ších minutách měli domácí jasně navrch a my se snažili dostat dopředu jen pomocí nákopů. Z jednoho takového jsme v 8. minutě po pěkném slalomu Kuby Charváta středem hřiště vytěžili roh, ale z něj plynoucí šance Matěje Purkarda na zadní tyči zůstala nevyužita.
Ani v dal
ších minutách tlak Poříčí neustával, ale nám se dařilo až na výjimky jejich akce zarážet ještě před vápnem. Pokud se ale domácím podařilo akci dotáhnout, bylo to vždy hodně nebezpečné. Naštěstí nás ale i dál držel výborně chytající Kuba.
My jsme na n
ějaké větší kombinace vzhledem k aktivitě domácích neměli vůbec čas, a tak nám stále nezbývalo nic jiného, než snaha o nákopy na osamocené útočníky.

Ve 22. minutě jsme měli vést
Ve vý
še zmíněné minutě se nám po dlouhé době podařila akce po zemi a hned z toho byla pro obranu Poříčí pěkná šlamastika. Přihrávka za obranu mířila na Martina Čeljusku, který ale nejevil snahu hrát, protože pravděpodobně stál v (mrtvém) postavení mimo hru. Míč k němu ještě ani zdaleka nedorazil a rozhodčí již po horlivém mávání domácího čárového pískal. V ten samý okamžik ale dostihl míč mimo ofsajd nabíhající Sváťa Řezníček a uklidil ho do brány. Regulérní branka, jenže nemohla být uznána, protože hvizd přišel nesmyslně brzy. Hrubá chyba (tedy věřím, že chyba) pana Hocka, který se následně snažil najít vysvětlení, proč to pískl tak brzy, ale bylo zjevné, že to je jen snaha ospravedlnit svůj kix.
Tato situace p
řinesla hodně vzruchu a hádek, které se pak přenesly i do dalšího průběhu a poměrně silně ovlivnily minimálně zbytek poločasu.
Po tomto sporném momentu jsme si vytvo
řili i další šance, Igor Kodet jen těsně minul píchnutím na dlouhou nohu branku a pak hlavou nezamířil přesně ani Martin Čeljuska. Celkově se ale hra srovnala a dál se hrálo v emocích ve vysokém tempu bezhlavě nahoru dolů.
Kolem 30. minuty jsme pak soupe
ře doslova přišpendlili k jeho bráně a měli jsme snad pět šest střel ze hry, které ale bohužel v síti neskončily. Také přímým kopům Martina Kačírka a Sváti Řezníčka mnoho nechybělo.

Domácí zachránila přísná penalta
Kdy
ž už se zdálo, že jsme převzali vývoj zápasu do svých rukou, srazil nás další „zajímavý“ moment. Ve 37. minutě ve vápně David Straka vypíchl útočníkovi míč a souběžně došlo i k mírnému kontaktu přes balón. Útočník se pohotově svalil a světe div se, pískala se penalta. Hodně přísná. Takových momentů bylo do té chvíle (a i potom) na obou stranách několik, ale pískala se pouze tato situace.
Domácí exekutor pokutový kop prom
ěnil s přehledem do protipohybu gólmana a Poříčí se tak ujalo vedení 1:0.
Je
ště ani neutichly emoce po penaltové situaci a ve 39. minutě pro nás přišla další rána. U lajny, tak 20 metrů od naší brány, byl proti nám odpískán faul, který ale nikdo neviděl. Ani domácí hráč neočekával, že by se mělo něco pískat. Tím jsme přišli o míč, který domácí obratem poslali k nám před bránu. Tam jsme situaci trestuhodně nezvládli a na několikrát jsme nedokázali dostat balón z našeho malého vápna. Výsledkem byla dorážka z bezprostřední blízkosti, na kterou neměl Kuba šanci reagovat (2:0). Byla to velká chyba obrany, ale k této situaci by vůbec nedošlo, nebýt chybně odpískaného nefaulu.
Zbytek první p
ůle jsme se snažili tlačit, ale bylo vidět, že naši hráči jsou hodně vytočení a rozhození, takže jsme při snaze o tlak dost chybovali a k ničemu velkému to nevedlo.
Kdy
ž už jsme ustáli drtivý úvod domácích, měli jsme první dějství vyhrát. Ale okolnosti tomu holt chtěly jinak.

Třetí čtvrtina utkání přinesla naše šance a gól Poříčí
Do druhé p
ůle jsme vstoupili trochu zakřiknutě, ale naštěstí nás to po chvíli přešlo. Pak už se hrála poměrně vyrovnaná hra a příležitosti měly oba soupeři. Po nějakých deseti minutách jsme se dokonce stali lepším týmem a naše šance byly o poznání nebezpečnější než ty poříčské. Hlavně naše pokusy z větší vzdálenosti byly nadějné, ale Čelda, Sváťa ani Matěj neuspěli. Soupeř opět, stejně jako většinu první půle, končil své akce před vápnem, a i když se opticky dostával k příležitostem, tak to moc nebezpečné nebylo.
V 60. minut
ě se domácí po dlouhé době dostali ke střele, ale radost jim opět vzal Kuba Gašparík výborným zákrokem. To nás bohužel nevarovalo, a tak jsme soupeři v 63. minutě dovolili předvést nečekaně povedenou akci. Po přihrávce za obranu potáhl hráč Poříčí míč po lajně a centr na vzdálenější tyč jejich útočník uklidil ve skluzu do odkryté branky (3:0).

Kritická situace nebyla nakonec tak beznad
ějná
Po vst
řelené brance narostly domácím křídla a na kratší úsek hry převzali iniciativu. Najednou jich bylo všude plno a některé jejich šance jsme odvrátili jen se štěstím. Tento stav byl důsledkem dosavadního průběhu, který jsme museli nejdřív trochu rozdýchat.
V 66. minut
ě jsme poprvé střídali. Míru Hložka nahradil Jirka Drazdík. O hned minutu později jsme se chytali za hlavu, když Martin Kačírek po Čeljuskově přihrávce zpoza vápna orazítkoval břevno. Všechno to najednou vypadalo tak nějak beznadějně...
V 71. minut
ě jsme střídali podruhé a vyčerpaného Matěje Purkarda nahradil Vašek Měchura, který vzhledem k tomu, že je gólman, není v poli příliš zvyklý hrát. Přesto se mu po minutě na hřišti podařilo založit naši první gólovou akci. Hlavou prodloužil výkop z naší poloviny a míč měl směřovat na Martina Čeljusku. Jenže ten o kousek nedosáhl a míč propadl k obráncům. Ti ale zazmatkovali a míč Martinovi pod mírným nátlakem vrátili. Martin zpoza obránce zakroutil míč pěkně pod břevno a gólman domácích neměl vůbec žádnou šanci zakročit. Parádní střela! (3:1)
Po na
šem prvním gólovém úspěchu jsme prozměnu výrazně ožili my a dál jsme se tlačili dopředu. Výsledkem byla během krátké chvíle (v 74. minutě) akce, která skončila faulem na Čeldu těsně před vápnem. Exekuce se ujal Kryštof Straka, ranou kolem zdi zatloukl míč do sítě a rázem to bylo jen o gól (3:2).
š tlak samozřejmě gradoval, ale to tempo nešlo takhle v závěru udržet dlouho. Hra se tedy po nějakém čase opět trochu srovnala a hrálo se dost živelně nahoru dolů. Bohužel tato pasáž vyústila v moment, který naši snahu asi definitivně zhatil. V 81. minutě poříčský hráč vystřelil nenápadnou ránu z velké dálky, Kuba ji úplně dobře neviděl a míč šel navíc přesně k tyči (4:2). To byla hodně studená sprcha, protože jsme v této fázi utkání sahali po nečekaném vyrovnání.
I nadále jsme se i p
řes výrazné zklamání nutili do tlaku, ale i přes viditelnou snahu už tomu chyběla „šťáva“ z předchozích minut. I tak ale nějaké šance přišly, bohužel jim ale vždy nakonec něco chybělo. A času už bylo strašně málo.
P
řesto jsme se nakonec ještě mohli jednou zaradovat, když už v samotném konci nastavení Kryštof Straka po asistenci Martina Kačírka zpoza vápna nachytal gólmana Poříčí. Ten si sice na balón sáhl, ale srazil si ho jen o tyč do brány (4:3). Kryštof si tak za poslední dvě utkání připsal dva góly a dvě asistence a to je na stopera opravdu pěkný počin.
Hned po této brance u
ž ale přišel závěrečný hvizd a konec našich nadějí.

Zápas rozhodn
ě mohl dopadnout jinak
I p
řesto, že domácí byli v úvodu lepší, tak v dalším průběhu jsme měli většinu času navrch my nebo byla hra maximálně vyrovnaná. Skóre první půle ovlivnily hlavně skvělé zákroky Kuby Gašparíka a opačným směrem pak chyby sudího.
Druhý polo
čas už se sice pan Hocek velkých chyb vyvaroval, ale i tak se dá říct, že jeho výkon zápas významně ovlivnil. Poté, co si domácí navýšili povedenou akcí vedení na tříbrankové, už vše vypadlo ztraceně, ale nakonec z toho bylo ještě velké drama. Hlavně za stavu 3:2 se poříčští o výsledek viditelně báli, ale vše nakonec rozhodla náhodná, ale povedená střela z dálky. Na stažení dvoubrankového manka už jsme v závěru nenašli přes veškerou snahu dost sil.
Pot
řetí ze čtyř zápasů jsme tak padli o jediný gól a přesto, že jsme pouze jednou zvítězili, máme aktivní skóre. Předvedená hra tentokrát nebyla vůbec špatná, a tak do nadcházejícího domácícho zápasu s Václavicemi můžeme jít s mírným optimismem. S tím to ale také nemůžeme přehánět, protože Václavice zatím v některých zápasech předvádějí nečekaně povedené výkony a hlavně jejich výhra v Pyšelích dost překvapila.

Zápis z utkání najdete ZDE.
P.S.: Vzhledem k tomu,
že se hrálo pod umělým osvětlením, tak tentokrát opět kvůli horším světelným podmínkám není fotogalerie.

-----

Z dětských týmů zatím uspěli jen mladší žáci
Star
ší žáci v sobotu doma přivítali asi nejsilnější tým své soutěže, tedy Votice. I přesto, že museli čelit velké ofenzivní síle, dokázali nakonec uhrát přijatelný výsledek 2:4 (naše branky vstřelili Pavel Sisel a Jan Škvor). Vítězství to samozřejmě není, ale co by za tento výsledek dali třeba v Prčicích. Jejich tým dostal doma od Votic branek sedmnáct.
V tabulce se zatím nacházíme v samém st
ředu tabulky, ale tento údaj není vůbec vypovídající, protože týmy mají zatím odehrány velmi rozdílné počty zápasů a my patříme mezi ty „aktivnější“. Naše reálné umístění je tedy ve skutečnosti o něco horší.

Mladší žáci zatím docela válí. V sobotu si v Přestavlkách smlsli na Úročnici 11:2, když si krásných pět branek připsal Václav Škrobánek, hattrickem ho doplnil František Škvor, dvěma brankami Patrik Podešva a v závěru ještě skóroval Jan Stibor.
Celkov
ě to zatím mladším žákům vyneslo druhé místo v tabulce, která je ale opět neúplná (i když tedy ne tolik jako u starších žáků). Přesto ale i tak máme nahráno víc a tak se ve výsledku můžeme tabulkou ještě trochu propadnou. Na první pětku by to ale každopadně zatím stačit mohlo.

Starší přípravka hraje až zítra (v neděli) ráno v Benešově, a tak vám výsledek jejího težkého zápasu přineseme později společně s výsledky prvního turnaje mladších přípravek, který se dnes odehrál na našem hřišti v Čerčanech. Výsledky ale zatím nebyly oficiálně zveřejněny.