Těsná prohra v Jírovicích a zhodnocení zimní přípravy

Konečně po dlouhé zimní přestávce a přípravě přichází jaro a s ním se do Čerčan vrací i nejoblíbenější sport na světě. Na první domácí zápas roku 2023 si sice musíme ještě několik dní počkat, nicméně v sobotu pro nás začala jarní část sezóny zápasem v Jírovicích, které se po podzimní části umístily na čtvrtém místě. Ve druhé polovině tohoto článku přinášíme i krátké shrnutí zimní přípravy včetně výsledků přípravných zápasů a závěrem i info o zápase starší přípravky.

Základní sestava Čerčan ze zápasu v Jírovicích: Jakub Gašparík – Jakub Charvát, Martin Augusta, David Straka, Stanislav Horčička – Svatopluk Řezníček, Martin Kačírek, Adam Schnurpfeil, Roman Neuberg – Miroslav Randák (K), Igor Kodet. Náhradníci: Matěj Purkard, Miroslav Hložek, Ivan Horčička a Václav Měchura

Opět nám nepomohla improvizovaná sestava
Do Jírovic jsme odjížděli opět značně oslabeni, neboť z obvyklých opor nám chyběli Vojta Židlík (nemoc), Zdeněk Modálek, Kryštof Straka (zranění, nemoc), Martin Čeljuska (pauza) a Patrik Řezníček (práce). Tito hráči představují významnou část naší středové linie a jejich absence se tak nevyhnutelně musela projevit na výkonu mužstva. V základní sestavě tak nastoupili i navrátilci s dlouhou herní pauzou – Standa Horčička (přes čtyři roky bez soutěžního fotbalu) a Adam Schnurpfeil (cca rok a půl pauza) a na lavičku usedl například Ivan Horčička, který si následně připsal první minuty v dospělém fotbale. Další komplikací bylo zranění levého kotníku Sváti Řezníčka, které mu nedovolovalo centrovat levou nohou, což je pro levé křídlo celkem zásadní omezení. I tak ale čerčanské mužstvo statečně bojovalo, a nakonec i sahalo po bodech.

Soupeře jsme posadili na koně vlastní chybou
Ale teď už k samotnému průběhu zápasu. Pozitivním faktem je to, že jsme se dokázali vyhnout „studenému startu“ (viz níže ve zhodnocení přípravy), chytli jsme se hned od začátku a od prvních minut jsme měli i nějaké šance. Ofenzivní hra Jírovic se v úvodu utkání nesla v klasickém duchu „většina míčů na Sahulu“ a přestože jsme s touto taktikou počítali, tak ji má soupeř tak zažitou, že se i tak přes naši obranu do několika šancí dostal. V tomto směru nás ale velmi podržel gólman Jakub Gašparík, který zůstával neprůstřelný.
První větší zaváhání přišlo z naší strany ve 23. minutě, kdy si suplující stoper Martin Augusta neporozuměl s brankářem, který si šel pro vysoký míč. Balón se pak odrazil soupeři přímo na nohu a ten se do nechráněné brány nemohl mýlit (1:0).
Zbytek poločasu už byl jen bojem o střed hřiště, kdy jsme se my ani soupeř do šancí příliš nedostávali a když už, tak se zakončením daleko mimo tři tyče.

Po vyrovnání naději utnulo vyloučení
O poločasové přestávce přišel jarní slejvák a druhou půli jsme začínali ještě za deště. Nastoupili jsme odhodláni bojovat, protože jsme cítili, že na soupeře máme i v tomto improvizovaném složení. Kromě jiného jsme zlepšili obranou hru a jírovický střelec Sahula se najednou i díky výbornému výkonu Standy Horčičky těžko dostával do hry.
Odměnou nám byl v 60. minutě gól Miroslava Randáka, který po nahrávce Davida Straky po zmatcích v soupeřově obraně zakončoval přesně k tyči (1:1).
Jírovice po obdržené brance znovu zatlačily, a to vedlo k několika našim faulům v okolí velkého vápna. Naštěstí se soupeři nepodařilo ani jednu ze standardních situací proměnit.
V 70. minutě hasil David Straka brejk domácích bohužel jen za cenu nedovoleného zákroku a po druhé žluté kartě musel předčasně do šaten. Jírovice ucítily šanci a přitáhly šrouby. Svůj přesilovkový tlak nakonec v 85. minutě přeci jen využily střelou z velkého vápna za háčky pravé tyče. Na tuto přesně mířenou ránu náš jinak vynikající brankář bohužel nedosáhl (2:1).
V závěru jsme ani v deseti nechtěli zápas odevzdat a snažili jsme se překonat soupeře a odvézt si tak alespoň jeden bod. Vystřídali jsme čerstvé hráče do ofenzivy a zariskovali jsme hrou vzadu jeden na jednoho. Bohužel se naši snahu nepodařilo zužitkovat, a tak jsme nakonec odjeli s jednobrankovou porážkou.

Zhodnocení po zápase
Ze sobotního utkání si odnášíme náměty pro zlepšení, ale i některá pozitiva. Mezi ty pozitivnější body patří, že jsme i v improvizované sestavě sahali po bodu, vyhnuli jsme se “studenému startu”, bojovali jsme až do konce a postupně dokázali lépe organizovat obranou fázi (i když stále ne zcela bezchybně). Na druhou stranu tak velká absence středové linie je znatelná na výkonu celého týmu a objektivně za ni zatím nemáme adekvátní náhradu. Co nás však dlouhodobě velice trápí je zakončení, které postrádá potřebnou kvalitu a efektivitu. V neposlední řadě je na naší hře bohužel citelně znát i dlouhodobá absence některých hráčů na trénincích.
Zápis z utkání najdete ZDE.

----

Zimní příprava
Zimní přípravu jsme začali již 23. ledna na umělé trávě v Čerčanech. Průměrná účast na tréninku byla zhruba 8-11 hráčů. Následně jsme odehráli tři přípravná utkání, ze kterých jsme si s děsivým skóre 1:10 neodnesli ani bod. Pojďme se podívat, co se dělo.

26. února / Čerčany : Čestlice 0:3 (0:1) / UMT v Kostelci nad Černými Lesy
Přestože jsme měli za sebou již měsíc zimní přípravy a soupeř ještě neabsolvoval ani jeden trénink, první půle vypadala zcela opačně. V podstatě jsme se téměř 25 minut nedostali z naší poloviny a logickým vyústěním byla branka Čestlic. Pak tlak soupeře postupně odezněl a my jsme se konečně dostali do provozní teploty, a dokonce i k několika šancím. Ty ale, jak už začíná být zvykem, skončily vedle nebo případně na břevnu.

V druhé polovině utkání jsme pro změnu dominovali my a soupeře jsme také téměř neprodyšně zamkli na jeho polovině. Dostali jsme se do několika větších šancí, které jsme ale opět nezužitkovali. Naopak na úplném konci utkání jsme si při závěrečné snaze o vyrovnání nepohlídali dva brejky Čestlic, což vedlo ke dvěma gólům a nelichotivému konečnému skóre 0:3.

4. března / Čerčany : Sibřina 1:3 (1:2) / UMT v Kostelci nad Černými Lesy
Druhý přípravný zápas se odehrál v podobném duchu jako druhá půle předchozího utkání, jen prvních cca 15 minut jsme si opět neodpustili boj se “studeným startem”. Poté jsme nad soupeřem měli převahu a dostávali jsme se do šancí. Asi nebude velké překvapení, že jsme je opět nedokázali proměnit. Naopak jsme dostávali zbytečné až hloupé góly. V podstatě se jednalo o obvyklý obraz hry, který moc dobře známe z podzimní části sezóny.

18.března / Čerčany : Stříbrná Skalice 0:4 (0:4) / UMT v Kostelci nad Černými Lesy
Poslední přípravné utkání se bohužel příliš nelišilo od předešlých dvou. Úvodních 15 minut první půle opět vyplnil náš “studený start” (obdrželi jsme první gól), ten vystřídala čtvrthodinka vyrovnané hry a následovalo 15 minut našeho zkratu, kdy jsme dostali další tři branky. Tuto pasáž jsme z neznámého důvodu úplně přestali hrát a zbytek poločasu zcela jsme vypustili.
Ve druhé půli jsme zlepšili obranu a soupeř už se nejen díky tomu prakticky k ničemu nedostal. Ve druhých 45 minutách jsme si opět vypracovali dostatek zajímavých šancí, které jsme ale znovu nedokázali přetavit v branku.

Závěrem zhodnocení zimní přípravy trenérem
Oprávněně se může zdát, že zimní příprava dopadla špatně. Nicméně je třeba hodnotit všechny aspekty celé hry a nedělat zbrklé závěry. Ze zimní přípravy si odnášíme cenné poznatky, co je třeba zlepšit a na to se zaměříme v trénincích. Jedním z nedostatků je tzv. “studený start”, který nás trápil i na podzim. Utkání začne a cca prvních 15 až 20 minut jsme pod tlakem soupeře a nedokážeme se vymanit. Než se dostaneme do „provozní teploty“, mnohdy inkasujeme. Na druhou stranu se nám podařilo potvrdit herní fáze, které se nám již povedlo zlepšit dříve, jako například lepší kontrola hry. Daří se nám odstranit naivní styl hry „hurá dopředu“ a naopak se snažíme přenášet těžiště hry po délce i do šířky. Organizace obrany se také celkově zlepšila, i když stále se chyby najdou.
Během jara se budeme samozřejmě soustředit na zmíněné nedostatky, ale i vylepšovat to, co nám již jde lépe.

Martin Augusta, trenér

----

Starší přípravka potvrdila úspěšný závěr podzimu jarní výhrou 8:6 nad Meznem
Starší přípravka měla těžký vstup do letošního ročníku, ale svou hru postupně zlepšovala a ke konci podzimu už se dalo mluvit o poměrně slušné formě. Byli jsme tedy zvědaví, jak se popasuje v domácím zápase s týmem Mezna, který loni sice skončil co do umístění o něco výše, ale herně se mu ve druhé skupině okresního přeboru také příliš nedařilo.
Vzhledem k tomu, že oba týmy na podzim poměrně hodně inkasovali, čekal se spíš divoký výsledek, ale to se tak úplně nepotvrdilo. Konečný výsledek 8:6 je na první pohled vysoký, ale to platí až ve starších kategoriích. V přípravce se jedná spíše o průměrně vysoké skóre.
Utkání se hrálo před novou čerčanskou tribunou a malí hráči si užívali nejen vítězství a vstřelené branky, ale také perfektní atmosféru, kterou jim rodiče vytvořili.
Za Čerčany skórovali 4x Tim Kuhnel, 3x Adam Houska a jednu trefu přidal Benedikt Ernest.