V nejdůležitějším zápase sezóny jsme drama nepřipustili

V prvé řadě je potřeba říct, že jsme celou situaci neměli nechat dojít tak daleko, aby se o našem setrvání v soutěži rozhodovalo až v posledním zápase. Štěstím v neštěstí bylo, že sobotní domácí utkání s Bystřicí bylo přímým soubojem o udržení, a tak záleželo jen na nás, jak zápas zvládneme, jestli získáme potřebný bod a zasloužíme si tak i v příští sezóně zůstat ve „trojce“. Ošemetnou situaci jsme ale nakonec zvládli na výbornou a Bystřici jsme vlastně nedali šanci nás porazit.

Na úvod bych rád poděkoval divákům
Zápas začínal v nezvyklou hodinu. Začínalo se již v jednu a zpočátku to vypadalo, že budeme hrát před hodně skromnou kulisou. Diváků se ale nakonec sešlo hodně a jejich podpora byla cítit. Hlavně skupina „ultras“, která se utvořila v posledních kolech byla slyšet a pro tento zápas si kromě nových chorálů a transparentu připravila a překvapení na konec.

První poločas se hrál v poklidném tempu a soupeře jsme téměř k ničemu nepustili
Ačkoli před zápasem vydatně sprchlo, terén byl dobrý a hráče nijak zvlášť neomezoval. Ono to vlastně chvílemi vypadalo, že ani moc nemá v čem. Oba týmy hrály hodně opatrně a bylo vidět, že nikdo nechce udělat chybu. První branka byla nadmíru důležitá a to nejen pro soupeře, který potřeboval vyhrát, ale i pro nás, protože otáčet zápasy se nám letos vůbec nedaří.
Ačkoli jsme utkání začali přeci jen aktivněji než Bystřice, tak první náznak šance si připsali hosté, ale jejich střela šla nad. Naše hra byla evidentně založená na držení míče a dopředu jsme se do nepřipravených dobrodružství nepouštěli. Výsledkem bylo to, že na naši první příležitost jsme se poměrně načekali, ale zároveň jsme nedali soupeři možnost se pokusit o nějaký tlak.
První naši střelu si připsal až ve 14. minutě Sváťa Řezníček, který technickou střelou zkoušel obstřelit obránce, ale jeho pokus byl čitelný a nepříliš prudký. Výsledkem byl paradoxně rychlý brejk soupeře, který byl zakončen o poznání nebezpečněji, ale také o nic moc vážného nešlo.
O dvě minuty později jsme již zahrozili poměrně důrazně. David Straka nabil pod sebe do běhu Martinovi Kačírkovi a ten vyzkoušel gólmana Bystřice tvrdou střelou pod břevno. Tomu se ale míč akrobaticky podařilo vytáhnout nad bránu. Tato situace se dala nazvat první naší velkou šancí.
Další minuty se nijak zvlášť nelišily od úvodu zápasu. Pozičně jsme byli jasně lepší a hodně jsme drželi míč. Ačkoli se hosté trochu zvedli, do příležitostí jsme je nepouštěli a hráli jsme dál to, co jsme potřebovali. To se nám nakonec vyplatilo ve 24. minutě, když si Roman Neuberg dobrým napadáním našel špatnou rozehrávku hostů, přihrál Sváťovi Řezníčkovi, který v tempu prošel obranou a křížem prostřelil gólmana (1:0).
Po vstřelené brance jsme ožili. Vedení nám pro záchranu dávalo solidní gólový polštář, a tak jsme mohli místy i zariskovat. Naopak hosté se stále nemohli dostat do tempa a v této fázi jsme měli jasně víc ze hry.
Zisk sebevědomí byl vidět hlavně na Sváťovi, který se neustále dral dopředu. Ve 26. minutě vyslal povedený pokus, ale jeho střela byla obranou se štěstím zblokována. Ve 30. minutě po skrumáži ve vápně Bystřice David Straka netrefil odkrytou bránu. Také velká příležitost.
I v dalších minutách jsme hosty zatlačili před jejich bránu a připsali jsme si několik dalších zblokovaných střel.
Ve 38. minutě David Straka předvedl povedenou individuální akci, po které z úhlu poslal míč bohužel jen do tyče. Ve 40. minutě si připsal obrovskou šanci Zdeněk Modálek, který po centru Romana Neuberga hlavou zlízka nastřelil břevno. Míč se odrazil na ležícího gólmana a pak ještě poskakoval před brankovou čárou. Nikomu z našich hráčů se ho už ale nepodařilo zasáhnout, a tak se nakonec bystřickým podařilo balón odkopnout do bezpečí.
Když už to vypadalo, že zápas v poklidu spěje k přestávce, připsali si hosté z ničeho nic obrovskou příležitost. Po ojedinělém přímém kopu se nepokrytému útočníkovi podařilo z nebezpečné pozice hlavičkovat, ale míč naštěstí skončil také jen na tyči.

Druhý poločas byl o něco zajímavější, ale i v něm jsme si průběh pohlídali
Do druhého dějství jsme nastoupili již bez Zdeňka Modálka, který musel vyrazit na svatbu (ne svou) a nahradil ho Standa Horčička. Oba týmy si v úvodu druhé půle připsali nesmělé ofenzivní navštívenky, ale v zásadě to nevypadlo, že by se měl obraz hry nějak změnit.
Ve 49. minutě jsme opět mohli skórovat. David Straka po rohu na vzdálenější tyči vyslal z úhlu pokus, který zvenku lehce lízl tyč. Ještě v té samé minutě se David ukázal znovu a po průniku poslal míč do malého vápna. Tam jsme sice měli dva hráče, ale míč jsme si najít nedokázali. Velká škoda, to byla také gólovka.
O dvě minuty později už jsme se ale radovat mohli. Předvedli jsme rychlou akci, kdy si finální přihrávku připsal Jirka Drazdík a Roman Neuberg si ještě obešel obránce a zkušeně vklidu poslal míč podél gólmana (2:0).
Následovalo další střídání, které „odměnilo“ Jirku za předchozí asistenci a jeho místo zaujal Igor Kodet.
Poté uplynulo několik nevzrušených minut a mohli jsme jásat znovu. A bylo proč. V 60. minutě jsme předvedli možná jednu z nejhezčích akcí v této sezóně. Roman Neuberg vyslal z vlastní půle milimetrový pas na sprintujícího Sváťu Řezníčka. Ten si tentokrát správně vybral přihrávku a poslal míč pod sebe na nabíhajícího a zcela volného Martina Kačírka. Martin měl čas, neukvapil se a lehce přeloboval gólmana, který mu vyběhl „naproti“ (3:0). Roman na vlastní polovině zvedal ruce, ještě než Martin zakončil. Byla to ukázková akce, jak má vypadat jednoduchý a účelný fotbal!
Hned po brance jsme znovu střídali. Opět byl „odměněn“ asistent (tedy pokud by se to bralo hokejově). Romana Neuberga vystřídal Adam Schnurpfeil.

Výrazné vedení nás možná ukolébalo a hosté se ještě pokusili o zázrak
Běžela nějaká 65. minuta a zbývalo tak cca 25-30 minut do konce. Bystřice, aby se zachránila, musela dát čtyři branky, aniž bychom my uspěli počtvrté. Sympatické je, že to hosté nevzdali, a i když byli stále o něco horší, tak si nakonec úspěch připsali.
Nejdříve měli velkou příležitost snížit v 66. minutě, když si útočník hostů dal ve vápně zkušeně tělo před Kryštofa Straku a když ucítil kontakt, tak se svalil. Nešťastná situace se kterou Kryštof nemohl mnoho dělat, ale pískalo se nejspíš správně. Bystřický exekutor se snažil poslat míč k tyči, ale až příliš. Balón se nakonec odrazem o ni vrátil zpět do hřiště a dorážku hosté nezvládli. Je ale také třeba říct, že Kuba Gašparík vystihl stranu a u tyče by dost možná byl včas, i kdyby míč mířil do sítě. To už ale nebylo třeba řešit, bylo to stále 3:0.
O dvě minuty později už měl ale souepř větší štěstí. Využil svého mírného tlaku z posledních minut a zkusil štěstí z přímého kopu. Bylo to z poměrně velké vzdálenosti a míč mířil na zadní tyč. Tam jsme ve dvou zavřeli jediného útočníka hostů tak pečlivě, že jsme si srazili míč do vlastní brány (3:1). Druhý nešťastný moment, ale co se dalo dělat. Stále jsme to měli jasně ve svých rukou, tak nebylo třeba panikařit.

Závěr zápasu patřil spíš hostům, ale jejich snaha již byla marná
Soupeř se ale ani nadále nevzdával. Sice by potřeboval vstřelit ještě tři branky, ale co mohl dělat, když na tom záviselo jeho setrvání v soutěži. Bystřice tak napnula poslední síly a je potřeba přiznat, že v závěru nás přeci jen trochu přitlačila.
Hned v 71. minutě si z přímého kopu z nebezpečné vzdálenosti připsali další povedený pokus a míč opět skončil na brankové konstrukci. Hostům jsme ale hned z protiútoku oplatili podobnou mincí, když Martin Kačírek zamířil křížem jen těsně mimo a Igor Kodet již na doklepnutí na vzdálenější tyči nedosáhl.
Po několika dalších minutách aktivity hostů jsme se dokázali zmátořit a opět jsme se vrátili do své role. Znovu jsme se snažili držet balón a nedávat tak hostům možnost ohrozit naši branku. Naopak jsme si nějaké šance připsali my. Například Kryštof Straka předvedl hezkou hlavičku (bohužel těsně mimo) a ostatní naše pokusy byly zblokovány.
Po 80. minutě byla hra už opět vyrovnaná. Bylo vidět, že Bystřice se snaží ještě vrátit do tlaku, ale jejich snaha již byla kvůli nedostatku času zbrklá a plná nepřesností.
V 82. minutě jsme naposledy střídali a Davida Straku nahradil Míra Hložek.
Posledních deset minut už velkou šanci nepřineslo. Soupeři už v jeho snaze chyběl klid a nám se při z toho plynoucích brejcích nedařilo zakončovat. Závěrečné minuty už hrála Bystřice celkem vabank, ale ani to jí nepomohlo.
Po závěrečném hvizdu propukla naše radost a za jednou z branek, mimo fotbalový areál, si naši fanoušci připravili „pyro“ pozdrav příštímu ročníku ve III. tídě (viz foto).

Jak by to dopadlo, kdyby...
V poločase jsme hledali na stránkách FAČRu výsledky souběžných utkání, které mohly rozhodovat o tom, kdo sestoupí. V tu chvíli to vypadalo, že se všechny ostatní zápasy vyvíjejí v náš neprospěch a v případě prohry bychom tak šli „dolů“. Bylo tedy nadmíru důležité ve druhé půli zápas neztratit. Naštěstí se nám pak povedlo vedení ještě navýšit a měli jsme tak relativní klid.
Po skončení zápasu jsme nakonec zjistili, že zápasy ve druhé skupině dopadly poměrně nečekaně. Minimálně tedy jeden. Oba týmy, které hrály se soupeři z čela tabulky, dokázaly zvítězit. Berme to tak, že favoritům již o nic nešlo. Ale zápas, kde rezervě Divišova a Načeradci stačila vzájemná remíza k oboustranné záchraně dopadl 5:2 pro domácí Divišov. To jsem, musím říct, nečekal a oběma klubům patří respekt. Nakonec to ale vlastně pro nikoho ze skupiny B nebylo důležité, protože třetí sestupové místo si „přivlastnila“ Bystřice. Sestupovat by tedy kromě již dlouho „jasných“ týmů Kondrac B a Miličín, měl právě náš sobotní soupeř.
Nakonec pro Slavoj tedy vše dobře dopadlo, ale pro příští sezónu bychom si tato dramata mohli odpustit. To tedy ano.
Děkujeme vám za celoroční podporu a věříme, že v příštím ročníku vás potěšíme o něco víc.

Zápis z utkání najdete ZDE.

Malé statistické okénko letošní sezóny
V tabulce jsme nakonec skončili jedenáctí. Pod sebe jsme tak kromě Miličína a Bystřice dokázali stlačit ještě Lešany. Celkový zisk třiceti bodů je neslavný a řadí se mezi naše nejhorší výsledky z posledních let. Hrálo se nám výrazně lépe doma (což také vždy nebývalo pravidlem) a ačkoli jsme se ve venkovní tabulce umístili zhruba uprostřed, tak jsme „venku“ získali pouze devět bodů. Naopak v domácí tabulce jsme se s jednadvaceti body umístili paradoxně skoro u dna.
Nejlepšími střelci týmu byli Míra Randák (12 gólů), Martin Čeljuska (10 gólů – odehrál pouze podzimní část sezóny) a Sváťa Řezníček (7 gólů).
Nejlepším asistentem byl s přehledem Martin Kačírek (10x) následovaný Romanem Neubergem (6x) a Sváťou Řezníčkem s Mírou Randákem (oba 4x).
Nejproduktivnějšími hráči byli v součtu gólů a asistencí Míra Randák (16 b.), Martin Kačírek (15 b.) a Martin Čeljuska (13 b.).

----

Mládež má již také po sezóně

Starší žáci už tento víkend nehráli, ale čekáme stále na jejich výsledek s Načeradcem. Podle toho, jestli jsme v zápase uspěli (byť třeba kontumačně) se umístíme buď na bronzové příčce a nebo zůstaneme čtvrtí. Pravděpodobnější je ale výše zmíněné medailové umístění.

Mladší žáci ještě tento víkend hráli. Představili se v Choceradech a domácí tým byl jasným favoritem. Přestože nám v utkání již o nic nešlo, určitě jsme chtěli soupeře, který teoreticky mohl stále myslet na vítězství v soutěži, potrápit. To se nám nakonec docela podařilo a prohráli jsme až po velké bitvě pouze 0:1. Chocerady i přes výhru zůstaly na čtvrté příčce a nám zbyla už před zápasem jistá 12. pozice. Umístění u dna tabulky sice nevypadá jako úspěch, ale je potřeba si uvědomit, že jako jediný náš mládežnický tým hráli mladší žáci elitní jarní „skupinu vítězů“. Zápis z utkání najdete ZDE.

Starší přípravka už má po sezóně od minulého týdne a zatím je pátá. Teoreticky ji ještě mohou přeskočit Pyšely, které teprve budou dohrávat těžké utkání ve Vlašimi. Pravděpodobnější tedy je, že se na pěkném pátém místě udržíme.

Mladší přípravka už zná konečně výsledky všech tří kol čtvrté fáze. Poté, co jsme si ve druhém kole ve Vlašimi připsali pouze jednu remízu, jsme tentokrát v Benešově uspěli o poznání lépe. Poté, co jsme porazili Týnec 8:5 jsme si připsali remízy s Vlašimí (9:9) a s Benešovem (8:8). Ve druhém turnajovém kole ze tří jsme tak nepoznali hořkost porážky!
Celkový výsledek čtvrté fáze sezóny odpovídá našim skvělým výsledkům – konečné tabulce vévodí jasně nejlepší Vlašim (20 bodů), ale druhé místo jsme si nakonec urvali my (13 bodů). Teprve za námi se umístily Týnec (9 bodů) a Benešov (8 bodů). Druhá pozice v této těžké konkurenci je pro naše nejmenší velkým úspěchem. Gratulujeme!