Slavoj Čerčany

Příští zápas

Dvě rozdílné prohry našich mládežnických týmů

O víkendu sehrály své domácí zápasy také týmy dorostenců a žáků. Bohužel ani jedno z mužstev body nevyválčilo. Utkání to ale i tak byla zcela rozdílná, což nejlépe vystihují výsledky. V obou případech (a u dorostenců je to přes šílený výsledek celkem překvapivé tvrzení) se ale najdou i světlé prvky, které by mohly pomoci naši hru do budoucna pozvednout.

Žáci: Smolná prohra remízového utkání

Naši žáci hrající pod hlavičkou spojeného týmu Nespek a Čerčan po debaklu z minulého týdne měli určitě co napravovat. I když jim los tohoto kola nepřisoudil úplně nejtěžšího soupeře (spojený tým Olbramovic a Vrchotových Janovic), tak se nedalo čekat, že budou se soupeřem hrát takto vyrovnanou partii. Důležitým momentem ale bylo, že se konečně podařilo dát dohromady téměř kompletní setavu včetně brankáře, který nám v minulých zápasech citelně chyběl.
Kluci zápas začali s chutí a s favorizovaným soupeřem drželi krok až do 25. minuty, kdy se soupeř ujal vedení. Naštěstí hned po pěti minutách vyrovnal Šimon Bouša a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu. I druhý poločas se nesl v duchu vyrovnané hry a vedení na svoji stranu mohly strhnout oba týmy. Bohužel se to podařilo našemu soupeři ve 47. minutě a nám se již ve zbylých minutách dorovnat nepodařilo.
I taková prohra znamená, že nemáme ani bod, ale výkon našeho týmu rozhodně nebyl špatný (s minulým zápasem neporovnatelný) a pokud bude takto pokračovat, brzy se nějakých bodů ze strany čerčanských žáků dočkáme. Bohužel je ale průvodním rysem soutěží nižších věkových kategorií velká rozkolísanost výkonů, která se nevyhýbá i kvalitnějším týmům. Budeme tedy věřit, že se naší hru z tohoto zápasu podaří minimálně udržet, ale spíše ještě vylepšit a získat nějaké další body. Kluci by si to za výkon v tomto smolném zápase zasloužili. V příštím zápase nás čeká tým Netvořic, který je se soupeřem z tohoto víkendu kvalitativně srovnatelný a tak by se tentokrát mohlo štěstí přiklonit pro změnu na naši stranu.
Závěrem bych se ještě chtěl žákům omluvit, že se mi nedaří pořizovat fotodokumentaci z jejich zápasů, protože se mi jejich utkání většinou kryjí se zápasy mého syna v přípravce. Pokusím se ale tuto situaci co nejdříve napravit, i když příští týden to pravděpodobně opět nevyjde. Díky za pochopení.

Dorost: Smutný příběh o kvalitě a o naději

Dorostenci před týdnem zcela propadli v Úvalech a na jejich sebevědomí se tento zápas ošklivě podepsal. Zápas končili v hluboké depresi a soupeř z Kostelce nebyl pro nápravu tohoto stavu úplně nejvhodnější. Bohužel se to potvrdilo na celé čáře.
Nemá asi cenu popisovat podrobně průběh celého zápasu, protože ten byl po většinu hrací doby zcela jednoznačný. Rozdíl v kvalitě obou týmů byl propastný a naši hráči prostě neměli páku, jak s tím něco udělat. Už předzápasový trénink soupeře, za který nastupují samí urostlí „chasníci“, vedle kterých vypadali naši kluci jak o kategorii mladší, vzbuzoval respekt. I jejich blýskavé zlaté nápisy se jménem týmu na treninkových tričkách byly varovné. Během zápasu se ukázalo, že tato image vůbec není za hranou zdravého sebevědomí.
Hra vypadala vyrovnaně jen pár minutek a pak už otěže převzali kostelečtí. Bezbrankový stav se sice dařilo držet celkem dlouho (do 14. minuty), ale pak se opět ukázalo, že naši hru drtí individuální chyby a také bezzubá koncovka. Od prvního gólu už se zápas změnil chvílemi až v galapředstavení soupeře a počet gólů v naší síti plynule narůstal. Osobní obrana na nejlepšího střelce kosteleckých se zhroutila, a i když nás v této fázi zápasu ještě držel soustředěným výkonem brankář a celý tým i za nepříznivého stavu bojoval, bylo zřejmé že z toho bude ošklivý debakl.
Ve 28. minutě se přeci jen trošičku prosvětlilo temno tohoto zápasu, když Daniel Malátek při napadání rozehrávky vystihl soupeřovu přihrávku a sám před gólmanem nezaváhal a filigránským lobem skóroval. Bohužel to v tu chvíli bylo jen snížení na 1:4 a nevyplynulo to z nějaké vypracované akce. Svůj krásný gól si Dan zasloužil pouze za svoji individuální bojovnost. Optimisty sice mohlo napadnout, že by se tím mohl zápas nějak maličko zdramatizovat, ale nestalo se. Do poločasu jsme ještě dostali tři góly a do kabin se šlo za stavu 1:7. Hra soupeře už ke konci poločasu nebyla ve velkém nasazení, ale přesto to na nás bohatě stačilo. Ke cti našim klukům slouží, že i přes zjevnou marnost svého počínání stále bojovali a nezabalili to jako v Úvalech.
Druhá půle na obrazu hry nic nezměnila. Naopak některé akce a góly soupeře už byly v exhibičně tanečním tempu a naši hráči se často měnili v pouhé kuželky. Navíc naše hra byla stále poznamenána mnoha chybami a nepřesnostmi a soupeř tyto naše nabídky na smeč dokázal s přehledem trestat. I fauly na naší straně se množily a kromě jiného byly příčinou dvou penalt, které byly s přehledem proměněny. I rozhodčímu nás už bylo líto a tak, i když mohl trestat i tvrdě karetně, od toho upustil. Také už viditelně začaly docházet morální síly Kubovi Charvátovi v naší bráně a některé zákroky už nebyly stoprocentní. Skóre vystoupalo už na 1:11 a nevypadalo, že by se to mělo nějak zastavit. Naštěstí soupeř už si začal hrát a přestal být ostražitý. Díky tomu se 8 minut před koncem Lukášovi Proškovi povedlo obrat gólmana soupeře po malé domů o míč a zakončit do prázdné branky. Radost z gólu už za této situace ale nebyla příliš velká a ani na další průběh zápasu to vliv nemělo. Ještě jsme pak dostali tři branky a potom už konečně zazněl toužebně očekáváný závěrečný hvizd.
Čerčanští hráči v tomto zápase objektivně neměli ani minimální šanci na úspěch, kvalita soupeře byla zcela jinde než naše a soupeř si nebral servítky. I když je skóre tohoto zápasu ještě horší než to, co jsme si přivezli z Úval, tak toto utkání přineslo jednu poměrně výraznou pozitivní změnu. Kluci bojovali. Nesvěsili hlavy, i když jejich snaha byla naprosto marná. To je určitě příjemná změna oproti Úvalům, kde to zabalili snad již o půli. Ukazuje se, že kvalitativně máme s touto soutěží problém, ale pokud budeme bojovat, může se světýlko na konci tunelu přeci jen v budoucnu ukázat. Kluci nevzdávejte to. V příštím kole to bude zřejmě zase očistec, protože nás čeká nejtěžší možný soupeř, tým Zelenče, který zatím tabulce vévodí, ale pokud se mu postavíte s hlavou vztyčenou, v některém z přístích zápasů se vám to vrátí.