Slavoj Čerčany

Příští zápas

Naše fotbalové jaro začne v sobotu v Jírovicích

Tak už je to konečně tady. Dlouhá zimní přestávka je pryč a v sobotu od 15 hodin v Jírovicích „odšpuntujeme“ fotbalové jaro letošního ročníku. Jírovicím máme po podzimu co vracet, protože jsme doma ve druhém kole nedokázali využít výraznou převahu a díky chybám v obraně a několika sporným verdiktům rozhodčího jsme nakonec padli 2:3. V Jírovicích jako vždy půjde o to, ustát první půli a ve druhé zkusit rozhodnout. Uvidíme, jak jsme se v zimní pauze připravili, protože Jírovice patří mezi soupeře, které jde (hlavně ve druhé půli) „uběhat“.

Druhé kolo podzimu nám přineslo velké zklamání
Jak jste si u nás na webu mohli přečíst (ZDE), tak na podzim jsme od Jírovic doma dostali tři branky a zápas se překvapivě v náš neprospěch rozhodl až ve druhé půli, protože ta první skončila bez branek. Za poločasový výsledek však byli rádi především hosté, protože celou první půli tahali za kratší konec. My jsme ale převahu využít nedokázali a to nás nakonec mrzelo.
Ve druhém poločase se sice Jírovice dostali do vedení, ale my jsme ještě poměrně brzy dokázali zápas otočit. Vedení 2:1 nám ale dlouho nevydrželo, protože soupeř po naší chybě pohotově srovnal. Náš závěrečný tlak, kterým jsme chtěli opět strhnout vedení na naši stranu, ale bohužel přinesl jen další naší chybu v defenzivě a Jírovice se překvapivě ujaly vedení, které pak již se štěstím dokázaly udržet.
Po úvodní prohře „se ctí“ z Pyšel nás tak potkala druhá prohra v řadě, která ale bolela víc, protože tento zápas jsme rozhodně měli vyhrát. Bohužel se tak nestalo a my si na první tři body museli počkat až do dalšího kola v Krhanicích. To už je ale jiný příběh...

Jírovicím podzim vyšel, i když v těžkém závěru ztrácely
Jírovice loňský podzim rozehrály velmi dobře a porážku poznaly až v osmém kole v Soběhrdech (2:6). Do té doby ztrácely body jen za remízy, které si ale překvapivě připisovaly s poměrně slabými soupeři (Krhanice, Teplýšovice B a Lešany). Celou první polovinu sezóny se tak náš nadcházející soupeř pohyboval na předních pozicích tabulky a mnoho na tom nezměnila ani jejich ne moc povedená série před zimní pauzou. V posledních šesti kolech si totiž Jírovice připsaly celkem tři prohry. Na jejich obranu je ale třeba říct, že je přehráli silní soupeři. Již zmíněné Soběhrdy (po podzimu 7. místo) doplnily ještě Zaječice (výsledek 1:5 v Jírovicích a 2. místo po podzimu) a Pyšely (6:1 v Pyšelích a průběžné vedení).
Půlsezónu tak Jírovice uzavřely na čtvrtém místě s jednobodovou ztrátou na třetí příčku obsazenou rezervou Poříčí. Náš tým na ně z deváté příčky ztrácí devět bodů. V případě výhry se jistojistě posuneme minimálně o příčku výš, protože dva týmy (Soběhrdy a Jablonná), které jsou před námi o bod hrají proti sobě. Naopak v případě prohry se při shodě výsledků můžeme propadnou až na 12. místo, a pokud bychom zapojili i sci-fi žánr, tak teoreticky i na předposlední 13. příčku. To by se ale Lešany v Miličíně musely hóóódně utrhnout ze řetězu.
Je tedy zřejmé, že kromě „pomsty“ za podzim, jde hlavně o udržení aspoň trochu rozumného umístění v tabulce, abychom zase jaro nezačínali strachem ze sestupu. Zápas je to tedy více než důležitý a my budeme moc rádi, pokud nás do Jírovic přijedete podpořit. Jako obvykle bude v Jírovicích potřeba ustát tlak v první půli, kdy bude mít soupeř s vysokým věkovým průměrem ještě dostatek sil a pak se pokusit ve druhé půli se zápasem něco udělat. Tak snad se nám to podaří a okolnosti, které bývají v Jírovicích často nepřívětivé, nebudou proti. Budeme se těšit na vaši podporu a uděláme vše pro to, abychom vás nezklamali.

----

Mládež už do letošního jara také pomalu nakukuje
Jedná se ale pouze o nesmělé nakouknutí, protože tento víkend se týká pouze starší přípravky. Ostatní se do fotbalového kolotoče vrhnou až o týden později.

Starší přípravka v sobotu od 10:15 přivítá doma v Čerčanech tým Mezna. Našim malým hráčům podzim zpočátku moc „nechutnal“, ale to hlavně proto, že do soutěže vstoupili s hodně mladým týmem. Postupem času se však jejich hra začala viditelně zvedat a nakonec přišly i nějaké ty body. Na postup do elitní jarní skupiny to ale logicky ani tak nestačilo, takže na jaře si zahrajeme skupinu B, kde bychom měli potkávat soupeře, se kterými si užijeme vyrovnanější zápasy.
Na úvod nás čeká, jak už tu padlo, Mezno, které na podzim hrálo druhou skupinu. Skončilo o příčku výš než my a i bodů si připsalo o něco víc. Na druhou stranu se potýkalo s velkými problémy v obraně a obdrželo 234 branek ve 13 zápasech (tedy 18 branek na zápas), což je zdaleka nejhorší výsledek obou podzimních skupin. Například náš tym, pro porovnání, i přes velmi krušné začátky inkasoval o zhruba 50 branek méně.
Zápas by to tedy měl být vyrovnaný a půjde o zajímavé srovnání obtížnosti obou podzimních skupin. Věřím ale, že naši malí hráči potvrdí vzrůstající formu z podzimu a v zápase nebudou tahat za kratší konec. Nejde ani tak o to, abychom nutně vyhráli, ale aby si náš mladý tým zahrál zase jeden z těch zápasů, kde se bude přetahovat o výsledek a ne jen lovil míče ze sítě. V této kategorii jde totiž předevím o radost z fotbalu, tak ať si ji náš tým užije, co to jen půjde.

Ostatní naše týmy, jak už tu také padlo, začínají až na „apríla“ a tento víkend mají ještě volno. Pro úplnost ale můžeme zmínit, že starší žáky čeká 2. dubna zápas v Maršovicích a mladší žáky o den dříve přivítají Soběhrdy (tento víkend se soutěž mladších žáků sice již hraje, ale my máme volný los). Nesmíme zapomenout ani na mladší přípravku, kterou prvního dubna čeká domácí turnaj za účasti Chocerad, Pecerad a spojeného týmu Poříčí a Nespek.
Takže na apríla už půjdeme do „boje“ v plné síle a fotbalové jaro začne v celé své kráse. Budeme se těšit.